Zayıflamak ve benzer kiloyu korumak

Zayıflamak ve kilo kaybını devam etmek yalnızca kalori kesintisi, toplam gıda alımında azalma veya bir alıştırma programını izlemek değildir. Kilo atamak ve bu kiloyu aralıksız saklamak, derhal oluşan ve daha sonra unutulan bir şey değil yaşam boyu devam edecek bir süreçtir. Her birimiz geçici değiştirme­ler gerçekleştirmek ve sonuçları hemen görmek istersek bu realist olmaz.

Vücut ağırlığını kabul etmek
başta ve en ilk önce ele alması gereken, cisim ağırlığı takıntısını geride bırak-manızdır. karoser ağırlığı bir numaralı sorununuz olmamalıdır, amacınız beden kom­pozisyonu ve sağlık durumu olmalıdır.

Kilo alımı yaşlandıkça kaçınılmazdır. Metabolizmamız çoğunluk yıllarına kıyasla her on yılda %3-5 oranında yavaşlar. Yaşamı her tarafında herhangi bir kilo sorunu olmayan bir bayan veya erkek için reşitlik yıllarında 5-7 kilo alması ilginç değildir. Ilave tartı miktarı yoklama altına alınabilir. Bu fazladan kilolar, manâlı herhangi bir sıhhat riskine katkıda bulunmamalıdır. Fakat kilo artış düze­yimiz 9 kilo ya da daha fazlasına çıkarsa özellikle bu kilolar, vücudun hayat organlarını çevreleyen bölgelerde ise dikkat etmemiz gerekir. Aşırı kilo ortaya çık­tığı vakit sağlık durumu riskleri ve rahatsızlık riski artar ve hatta erken ölümler meydana gelebilir.

Banyo tartısı, tartma sorununuza tek yol gösterici olmamalıdır. Banyo tartınız­dan kurtulun ya da en azından her gün gözünüzün önünden uzakta tutun. Banyo tartısındaki sayılara hedefe kilitlenmek, davranışınızda hasara niçin olur. Tartıdaki rakam bir kişi olarak sizi yansıtmaz. Gövde ağırlığı, jurnal su ağırlığından nedeniyle ve aylık kadınlarda adet döngüsünden nedeniyle iniş çıkışlıdır. Sağlığa odaklanın, ağırlığa yok. Eğer banyo tartısında tartılmanız gerektiğini hissediyorsanız, bunu haftalık ya da aylık olarak günün aynı saatinde, üzerinizde giysi olmadan ve aynı tartıda yapın.

Kilo devretmek ve dinç bir ağırlığı gözetmek, yalnızca kalori kısıntısından daha fazlasını gerektirir. Dinç yeme ve olumlu yaşam tarzı alışkanlıklarının bir arada olması hayat boyu sürecek bir yaklaşma gerektirir.

Kim olduğunuzu kendi kendinize kabul edin. Herkes uzun ya da kısa değildir. Herkes ince ve formda da değil. Tüm yaşamınızda kilonuz bir sorun olacaksa yetişkinliğinizde vücudunuzda toptan bir değişim yapmanız zor olabilir. Yalnızca olabildiğiniz en iyi ve en sağlıklı birey olmayı hedefleyin. Kim olduğunuz, kendi kendiniz için ne yapabildiğiniz ve çevrenizdekilere ne hissettirdiğiniz hakkında olumlu düşünmeyi öğrenin. Yapabileceğinizin en iyisini yapın ve olabildiğinizin de en iyisi olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.