menenjit nasıl geçer

“Ölümcül menenjitten aşıyla kurtulmak mümkün”

 

“HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ HER 10 ÇOCUKTAN BİRİ ÖLÜYOR”
Öldürücüdür, hastalığın görüldüğü her 10 çocuktan biri ölür. Her yaş grubunda görülür. Özellikle de 5 yaş altındaki çocuklarda daha fazla görülmektedir. İlk baştaki bulguları çok sinsidir. Karşımıza nezle ya da grip gibi çıkabilir ama saatler içinde menenjit tablosu gelişir ve çocuk her türlü çabaya rağmen kaybedilebilir. Çok sinsi geliştiği için ilk başlarda yanlış tanı da konulabilir. Tanı konulması güçtür.

Yüzde 9 gibi işitme kaybı yapar. Bunun dışında öğrenme güçlükleri, kollar ve bacakların morararak kesilmesi gibi sekeller var. Bu sekeller de ömür boyu çocuğun başarılı olmasını etkileyen bir durumdur.

“AŞILAR HER YAŞ GRUBUNA UYGULANABİLİR”
Meningokok menenjitten aşılarla korunmak mümkün. Aşılar her yaş grubuna uygulanabilir. Özellikle iki ayın üstünde uygulanmaktadır. Ama ileri yaşa kadar uygulanabilir. Menenjiti azaltmakta, hatta yok olmasını sağlamakta da büyük rol oynayacağı düşünülmektedir. Böylece ileride, kurtulduğumuz diğer birçok hastalık gibi meningokok menenjit ve ağır tablosundan da kurtulmuş oluruz. Meningokok menenjit aşılarında grip aşısı gibi ‘Belirli bir dönemde yapacaksınız’ durumu söz konusu değildir. Aksine her mevsim yapılabilir.

Türkiye genelinde meningokok menenjit için aşılamanın istenen düzeyde olmadığına dikkati çeken Salman, “Bu hastalık salgın da yapabiliyor. Salgın yaptığında bir okulda bir çocuktan başka birine rahatlıkla geçebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.