Şişkinlik nasıl önlenir

Bağırsaklardaki gaz ve şişkinlik hem rahatsız edici hem de utandıran bir durum olabilir. Bu durumlar genellikle çok yemenin veya hızlı yemenin sonucudur ancak bazen, çeşitli gıdalar ve içecekler de suçlu olabilir. Sürekli gaz veya şişkinlik görüldüğü durumlarda bunlar bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedirler. Şişkinlik ve gazdan kurtulmanın yolları mevcuttur ancak sebebini anlayamıyorsanız ve problem sürüyorsa bir doktora danışmanız önerilir.

Gaz ve şişkinliğin olası sebeplerinden biri hava yutmaktır. Hızlı yediğimizde, sakız çiğnediğimizde, sigara içtiğimizde veya ağza tam oturmayan takma dişler kullandığımızda hava yutabiliriz. Yemeği yavaşça ve tekrar tekrar çiğnemek fazla havanın vücudunuza girmesini önler.

Özellikle yemek sırasında ve sonrasında sigara ve sakız kullanımından kaçınmak faydalı olabilir. Takma dişlerinizin tam oturduğundan emin olmak da yararlıdır. Sindirim sisteminizin bir anda fazla yük altında kalmaması için porsiyonlarınızı küçültmek gazdan kurtulmanın yollarından biri olabilir.

Bazı kişiler belirli gıdaları iyi sindiremezler, buna gıda intoleransı veya hassasiyeti denir. Zor sindirilen gıdalar gaz ve şişkinliğin yanında baş dönmesi ve ishal gibi başka belirtilere de yol açarlar. Rafinoz, sorbitol, früktoz ve laktoz şekerleri bu tip gıdalardan başta gelenleridir.

Buğday ve nişasta içeren makarna, patates gibi gıdalar da çok kişide gaza ve şişkinliğe yol açarlar. Bazen çok lif içeren besinlerle de aynı problem görülür. Hangilerinin probleme yol açtığını anlamak için en iyi yöntemlerden biri bir gıda günlüğü tutmaktır. Bir beslenme uzmanı bu konuda yardımcı olabilir.

Sindirime yardımcı olacak takviyeler almak da gazdan kurtulmanın yollarından biri olabilir. Eğer probleme yol açan gıdaları tüketmek zorundaysanız, bazı takviyeler bunlara daha iyi tolerans göstermenize yardımcı olarak bağırsaklardaki gazı ve şişkinliği azaltır.

Örneğin laktaz enzimi içeren takviyeler laktozun sindirimine yardımcıdır. Alfa-galaktosidaz içeren takviyeler ise fasulyede, lahanada ve diğer sebzelerde bulunan rafinoz şekerinin sindirimine destek olur. Aynı şekilde lif sindirimini kolaylaştıran takviyeler de vardır.

Aktif kömür tableti olarak bilinen takviyeler veya simetikon içeren ürünler bağırsaklardaki gazı azaltabilir, bu da rahatsız edici şişkinlik hissinin kaybolmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.