Damarları açan gıdalar

Eğer beslenmenizde yağ içeriği yüksek yiyecekler çok fazlaysa damarlarınız kolesterol ile tıkanır. Beslenmenizi daha az yağlı besinler içerecek şekilde değiştirmek ve kolesterolü azaltan, damar açıcı gıdaları tüketmek yüksek tansiyonu önleyebilir veya düşürmeye yardımcı olabilir.

Bu tip gıdaların yenilmesi genel olarak da sağlığınızı destekler ve tansiyon ilaçları almanıza gerek bırakmayabilir.
Yemek tariflerinde ve salatalarda zeytinyağı kullanmak düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) olarak da bilinen kötü kolesterol değerlerinizi azaltmaya yardımcıdır. Bu sağlıklı yağ damarlarda kolesterol birikimine yol açmaz. Kararında tüketildikçe genel sağlık içinde iyidir ancak yüksek kalori değeri, aşırıya kaçılmamasını gerektirir.

Pektin denilen bir maddeyi içeren elma, çilek, portakal, greyfurt ve üzüm gibi gıdalar, LDL kolesterol değerini düşürmek için etkili olabilir. Pektin çözünebilir bir liftir ve pektin içeren bu lif oranı yüksek meyveler, beslenmenizdeki yağlı ve kolesterolü yükselten atıştırmalıkların yerini alabilirler. Bu damar açıcı gıdaları tüketmenin diğer bir faydası düzenli meyve yemenin kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi hastalıkların riskini azaltmasıdır.

Yüksek lif oranı olan besinler genel olarak damarları kolesterolden temizlemek için faydalıdırlar. Yulaf ezmesi, kuru erik, muz, arpa, fasulyeler ve kuru kahvaltılı gevreklerin lif oranları yüksektir. Düzenli olarak tüketildiklerinde yüksek kolesterol değerlerine karşı etki gösterirler.

Tofu ve soya fasulyesi LDL kolesterol seviyelerinde kısmi bir azalış görülmesini sağlayabilirler. Günde yaklaşık 25 gram soya alınması, kötü kolesterol değerlerini %5 – 6 oranında azaltabilir. Yağlı yemekler yerine tofu tercih etmek LDL kolesterol değerlerini kontrol altında tutmakta yardımcıdır.

Bir diğer damar açıcı gıda olan omega-3 yağ asitlerini içeren balıklar dolaşım sistemini sağlıklı tutar, yüksek tansiyon riskini azaltır, kan pıhtısı gelişme ihtimalini düşürürler.

Ayrıca kalp hastalıklarından kaynaklananani ölüm riskini de azaltmaktadırlar. Güçlü omega-3 içeriğine sahip olan balıkların arasında somon, sardalye, uskumru, pisi balığı, göl alabalığı, ringa balığı ve ton balığı bulunur.

Her gün bir avuç tuzlanmamış yemiş tüketmek de kolesterol seviyesini düşürmek için yardımcıdır. Bu yemişler, yer fıstığı, fındık, pekan cevizi, badem, fıstık, ceviz olabilir. Yemişleri salatalara ekleyebilir, fırın ürünlerine katabilir, çiğ olarak tüketebilir veya öğüterek yoğurdun ya da smoothie’lerin üstüne koyabilirsiniz. Yemişlerdeki sağlıklı yağlar, kararında alındığında damarların temizlenmesine yardımcı olurlar ve tüm vücutta kan dolaşımını iyileştirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.