Sokakta satılan gözlükler tehlike saçıyor!

Göz sağlığı uzmanları, sokakta satılan bu gözlüklerin tehlike saçtığını her zaman belirtseler bile insanlar maalesef fiyatının uygun olmasında ya da görünüşlerinin ilgi çekici olması itibariyle bu gözlükleri almaktan vazgeçmiyor.

Yapılan araştırmalar, işlek bir yerdeki seyyar gözlük satıcısının günde ortalama 150 adet gözlük sattığını açıklıyor. Bu durumda göz sağlığı içi oldukça büyük bir tehlike…

Sokakta satılan gözlükler genellikle yurt dışından kaçak olarak ülkemize giriyor. Bu gözlüklerde UV özelliği bulunmuyor ve içeriğinde yer alan basit bir büyüteçten dolayı numaralı gözlük olduğu söyleniyor.

Dolayısıyla bu gözlüklerin hiç biri optik değil ve hiçbiri gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyamaz. Bu nedenle uzman bir doktorun tavsiyesiyle gözlük almak gerekiyor. Aksi takdirde bu gözlükler gözlük numaranızı büyütebilir.

Kadre kodlu gözlükler alın
Doktor tavsiyesiyle alınan gözlükler genellikle kadre kodlu oluyor. Bu koda sahip olan gözlükler sayesinde gözlük dışarıdan gelen ışıkları bir merkezde toplayabiliyor.

Böylece dışarıdaki ışık gözünüze tek bir merkezden girmiş oluyor. Neticede tek bir merkezden ışığı alan gözünüz yıpranmamış oluyor.

UV koruması çok önemli
Dışarıda satın alınan gözlüklerde UV koruması bulunmuyor. Orijinal olarak aldığınız ve doktorun tavsiye ettiği gözlüklerde UV 400 korumasına sahip. Sahte ürünlerde bu özellik olmadığı için güneşten gelen zararlı ışınlar gözümüze girerek zamanla gözlerimizin bozulmasına neden oluyor.

Bu nedenle özellikle küçük yaşta çocuğunuza eğlence amaçlı aldığınız gözlükler, zamanla göz bozukluğuna neden olup tedavisi olmayan rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.