Her hafta sonu başı ağrıyanlar için 6 öneri

1. Hafta sonları da hafta içi düzenini devam ettirmek. İşe gidermiş gibi saat kurup erken kalkanlar vardır. Hafta sonu biraz daha fazla uyumak isteğini unutmak gerekir. Çoğunlukla işe yarar.
2. En çok yapılan hata; her zamanki hafta içi kalkış saatinde uyanıp, biraz daha uyuyayım diyerek yapılan uyumalardır. Kaçınılmaz olarak baş ağrısı ile uyanılır.
3. Migreni tetikleyecek gürültü, kokular ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Gece partilerini, içkiyi ve geç yatmayı sevmez. Migren düzenli ve kurallı hayat ister.
4. Migren ilaçları geç kalınmadan alınmalıdır. Uzun süredir her hafta sonu baş ağrısı yaşıyorsanız baş ağrınızın şiddetlenmesini beklemeye gerek yoktur. Bu hafta sonu da baş ağrısı yaşayacaksınızdır. Düzeninizi azıcık bozmuş olsanız bile ilacınızı hemen alınız.
5. Hafta sonu düzenli saatte yatsanız bile sadece rahatlama, işlerin stresinin azalması da baş ağrısını tetikleyebilir. “Çok stresli bir işim var. Hafta sonu tam dinleneceğim baş ağrısı başlıyor” diyenler için yapılabilecek tek şey migreni nedenlerinden tedavi ettirmektir.
6. Baş ağrısı nedenleri bulunursa tedavi edilebilir. Böylece hafta sonu istediğiniz saatte yatıp geç kalkmanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.