Spor yaparken ani baş ağrısının nedeni nedir?

Eğer spor yaparken ani baş ağrısı yaşıyorsanız, primer (birincil) baş ağrısı şikayetiniz olabilir ve bunlar genellikle önemli bir risk teşkil etmezler. Ancak bazı baş ağrıları medikal problemlerin işareti olarak ortaya çıkarlar (sekonder ya da ikincil baş ağrıları) ve bunlar ciddi hatta ölümle sonuçlanabilecek sorunlardan kaynaklanıyor olabilirler.

Eğer spor yaparken ani baş Ağrısı şikayetiniz varsa, özellikle de bunu daha önce hiç yaşamadıysanız, doktorunuza danışarak ciddi bir şey olmadığından emin olabilirsiniz. Ani ve şiddetli baş ağrısına, boynun kasılması, bilincin azalması ve görüşün bozulması da eşlik ediyorsa acilen tıbbi yardım almanız gerekir.
Spor yaparken birincil ağrılar yoğun egzersiz sırasında veya sonrasında ortaya çıkarlar. Bu sporlar koşu, Tenis, basketbol veya ağırlık kaldırma olabilir. Egzersiz baş ağrıları, seks ile de tetiklenebilirler. Bu baş ağrılarına kafatasının içindeki kan damarlarının genişlemesinin sebep olduğu düşünülmektedir. Diğer sebepleri sıcakta, çok nemli veya yüksek rakımlı yerlerde spor yapmaktır. Zonklama ve ağrının başın her iki tarafında olması tipik belirtilerdendir. Belirtiler 5 dakika ila 48 saat arasında sürebilirler.

İkincil baş ağrılarına medikal problemler yol açar, örneğin sinüs enfeksiyonları, iyi veya kötü huylu tümörler, serebrospinal sıvının akışının engellenmesi, damarlarda kan akışının azalması, beyin ve beyin zarı arasında kanama gibi. İkincil baş ağrısı yaşayan kişilerin ortalama yaşı 42’dir. Belirtileri arasında zonklamanın eşlik ettiği ağrı, kusma, bilinç kaybı, boynun kasılması ve en az bir gün süren çift görme şikayeti bulunur. İkincil baş ağrılarının sebepleri arasında migren, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve anaboliksteroid kullanımı bulunur.

Subaraknoid kanamaların sebeplerinden olan beyin anevrizmaları hayatı tehdit eden acil durumlar olabilir. Subaraknoid kanamaların diğer nedenleri arasında kafaya alınan travma, kanamalı hastalıklar, kan sulandırıcıların kullanımı, beyne giden veya beyindeki damarların kusurlu olması bulunur. Subaraknoid kanamanın ana belirtisi ani başlayan şiddetli baş ağrısıdır.

Ağrı genellikle kafatasının arkasında daha kötü olur ve kafanın arkasındaki ani bir şaklama veya patlama hissiyle başlayabilir. Diğer belirtileri arasında bilincin azalması, kafa karışıklığı, boyun ve omuz ağrıları, boynun kasılması, ışığa hassasiyet, nöbetler, çift görüş ve kör noktalar bulunur. Eğer subaraknoid kanama belirtileri spor yaparken ani baş ağrısına eşlik ediyorsa acilen tıbbi yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.