Aşırı sinirden dişlerinizi kaybetmeyin

Gerginlik, stres, yanlış diş tedavileri…

Farkında olmadan uyku esnasında yaşanılan bir rahatsızlık olan Bruksizm (Diş gıcırdatma) genellikle psikolojik tip kaynaklı hastalarda oluşuyor.

“TÜRKİYE’DE PSİKOLOJİK KAYNAKLI BİRÇOK BRUKSİZM HASTASI VAR”
Ülkemizde en sık karşılaştığımız tip genellikle psikolojik tip kaynaklı hastalardır.

Genellikle 1040 yaşları arasında görülmekle beraber yaş ilerledikçe bruksizmin de azaldığı görülmektedir. Ancak kafein ve tütün kullanan bireylerde bruksizm görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Aşırı stres ve asabiyet kaynaklı bruksizme bağlı olarak diş kayıpları yaşanabilir.

DİŞLERİMİZİ SIKIYORUZ AMA FARKETMİYORUZ
Diş sıkma semptomları toplumun yüzde 8090 gibi büyük bir kısmında gözlenmektedir. Ancak dişlerini sıktığını, erişkinler yüzde 10, çocuklar ise yüzde 5 farkedebilmektedir. Hatta birçok hasta dişlerini gıcırdattığını birlikte uyudukları kişilerden veya dişlerindeki bruksizm belirtilerini bildiren diş hekimlerinden öğrenmektedir.

Bruksizm, ağız içi ve ağız dışı olmak üzere pek çok değişikliğe ve rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bunlara bakacak olursak; ağız içinde tüm dişlerde aşınmalar meydana gelse de özellikle ön dişlerin kenarlarında kırıklar, arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar- röntgende görülemediği için zamanla büyüyerek arka dişlerde kırılmalar meydana getirebilir.

Dişlerde özellikle soğuğa karşı oluşan aşırı hassasiyet, dişlerde sallanma veya aralanma, yanak içlerinde kabartılar, dilde şekil değişiklikleri. Tüm vücutta ise; özellikle sabahları görülen baş ağrıları, çene ekleminde ağrı, ses ve kilitlenmeler; kulak ağrıları, boyun ve ense ağrıları, yatağınızı ya da odanızı paylaştığınız kişinin çıkardığınız seslerden rahatsız olması, diş gıcırdatma çene ve eklemlerde kalıcı hasarlar meydana getirebilir.

“TEDAVİ SÜRECİ ÖNCELİKLE KAS VE EKLEM AĞRILARINI ORTADAN KALDIRMAK VE HASARI ÖNLEMEKTİR”
Bu sebeple belirtiler ilerlemeden fark edilerek en kısa sürede başvurulursa hasar oluşması engellenebilir. Tedavi süreci öncelikle kas ve eklem ağrılarını ortadan kaldırmak ve hasarı önlemektir. Bu sebeple diş hekimleri çeneler arası dişlerin temasını engelleyebilmek için, özel bir plak uygulaması yaparlar. Bu plaklar semptomların ortadan kaldırılmasında kullanılan araçlardır.

Ancak bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilirler. Plaklar dışında rahatsızlık tipleri belirlenerek daha sert ve kalın bir akrilik uygulaması ile splint tedavileri uygulanabilir. Bunlar ısırma plakları, pozisyonlandırma ve stabilizasyon plakları şeklindedir. Plak ve splintler haricinde uzman hekimler tarafından üst düzey eklem rahatsızlıklarında uygulanan ilaç tedavileri ve ağrılara yönelik tedaviler de bulunmaktadır.

ÇOCUKLARDA DİŞ GICIRDATMAYA DİKKAT
Ancak bu durum 12 yaşından sonra azalmaya başlar. Ancak karma dişli dönem dışında bruksizme sebep olacak sistemik durumlar da göz ardı edilmemelidir.

Öncelikle ağız içi muayene ile sebep olabilecek etkenler belirlenmeli gerekli ise yetişkinlere uygulanan gece plaklarından çocuklara da uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.