Batık tırnaklara doğal tedavi yöntemleri

Batık tırnak oluşumu genellikle yanlış ayakkabı kullanımından, ayak tırnakları üzerinde meydana gelen yaralanmalar ya da tırnağı yanlış kesme gibi sebeplerden ortaya çıkabilir. Tırnakta batık oluşumu olduğunda ayakkabı giymek hatta uyurken incecik çarşafın ayağınıza değmesi bile büyük işkence unsurudur.

Bu sancılı süreci daha fazla yaşamamanız için doğal yöntemlerle batık tırnağınızı tedavi edebilirsiniz.

Ilık su yöntemi
Ilık suda ayaklarınızı ıslatın. Mikrop ve bakterilerin yayılmasını önlemek için günde 20 dk bu işlemi uygulayarak batma hissini azaltabilirsiniz.

Limon yöntemi
Bir adet limonu dilimlere ayırın ve batık olan tırnağınızın kenarına bir bez yardımıyla bağlayın. Limonun içeriğindeki mineraller tırnağınızda oluşan bakterilerin bir zaman sonra kaybolmasına yardımcı olur. Yalnız yöntemi gece uygulayıp ertesi sabah çıkarmanız gerekir.

Epsom tuzu
Epsom tuzunun içeriğindeki mineraller, cildin yumuşamasını ve batık tırnağı tedavi etmede oldukça etkilidir. Ayaklarınızı koyacağınız bir kovanın içerisine bir miktar epsom tuzu ekleyin. Ayaklarınızı içinde 20 dk bekletin. Her gün bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Soğan enfeksiyonel hastalıklarda oldukça etkili bir yöntemdir. Soğanı ortadan ikiye kesin daha sonra batık tırnak oluşan bölgeye belirli aralıklarla uygulayın.

Tüm bahsettiğimiz bu tedavilerin yanında birde batık tırnak oluşumunda dikkat etmeniz ve yapmamanız gereken bir takım davranışlar var.

Rahat ve açık ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Şekerli yiyeceklerden kaçının.

Eğer şeker hastasıysanız tırnağınızı kendiniz kesinlikle kesmeyin.

Renkli çoraplardan kaçının ve pedikür kesinlikle yaptırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.