Vertigonun En Önemli Sebebi Kristal Kayması

Vertigonun En Önemli Sebebi Kristal Kayması

Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Profesör Doktor Mehmet Yavuz Sütbeyaz, vertigonun tedavisinin muhtemel olduğunu söyledi.

Vertigonun sebebinin iç kulak kaynaklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sütbeyaz, “Periferik vertigo, Benign Paroxismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) ırk aralarında iç kulak kanallarında kristal kayması olarak bilinir. Vertigonun (baş dönmesi) en sık görülen sebebidir, Her insanın yaşamı her tarafında asgari bir sefer de olsa BPPV ihtimali yüzde 10’dur. Başın ya da vücudun bir hareketi ile (perde asarken, arabada geri manevra yaparken, bir tarafa yatarken vb) ortaya çıkan baş dönmesi ataklarıdır. Vertigo olmadığı dönemde, yürüme esnasında hafif dengesizlik olabilir. İç kulaktaki yarım daire kanalları içerisine denge organı üstünde yer alan kristal taneciklerinin düşüp baş hareketleri ile kanallarda dolaşıp ani uyarılara yol açması sonucunda husule gelen baş dönmesidir. Videonistagmograf (VNG) testi ile kristal taneciklerinin yeri saptanıp, yerine kadar öbür manevra tedavisi ile düzeltilir” dedi.

Vestibiiler norinitin çoğunlukla ÜSYE’lerini (üst solunum yolu enfeksiyonu) peşine düşüp takip eden günlerde ortaya meydana çıkan baş dönmesi, bulantı-kusma krizi olduğunu ifade eden Profesör Hekim Mehmet Yavuz Sütbeyaz, “Bazen günlerce sürebilir. Kendiliğinden ağır ağır düzelir (gribal hastalıklar gibi). Bulantı-kusma önleyici (antiemetik) ilaçlarla destek olunabilir. Bilhassa ilk günlerde yatak istirahati şarttır.

Meniere Hastalığı: İşitme kaybı, kulakta çınlama ve dolgunluk duygusal, 24 saate değin sürebilen baş dönmesi ataklarının eşlik ettiği iç kulaktaki sıvıların basıncının yüksek olması durumudur. Stres ve tuz tüketimi suçlanmaktadır. Sigara nikotininine karşısında bir aşırı bünyesel reaksiyonun sebep olduğu iddiası da çok güçlüdür. Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit) sonucunda meydana gelen vertigo ve Migrenöz vertigo (vestibüler migren); Migren toplumda baş ağrısının bir türü olarak bilinir. Çok artı bilinmeyen kısmı ise migren başağrısının vasküler (damarsal) baş ağrısı olduğudur. Kafatasındaki zengin damar ağının ani olarak genişleyip ya da daralmasıyla tetiklenen ağrıdır migren. Vestibüler migren ise iç kulaktaki denge sisteminin ve/ya da uyarıları beyne götüren vestibüler sinirin (denge siniri), beslendiği damarlardaki ani kasılmalara yan kan dolaşımının bozulmasıyla meydana gelen baş dönmesidir. Tedavisi migren tedavisine aynı. İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.