Adım Atarak Isının

Adım Atarak Isının

Kış mevsimi geldiğinde hepimizin en çok şikayet ettiği durum çok üşümektir. Kış mevsiminde uygun elbiselerle korunmaması durumunda bedende donma oluşabildiği belirtildi. Uzmanlar bu durumda baş ve bileklerin sıcak tutularak donmaktan kurtulunabileceği tavsiyesinde bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, insan bedeninde ısı kaybının yüzde 70’inin baş ve boyundan, yüzde 10’unun ise bileklerden yaşandığını belirterek, “Hangi nedenle olursa olsun arazide soğukta kalan insanların donmaktan korunmasının en kayda değer yolu öncelikle bedenin bu bölgelerdeki ısı kaybını azaltmaktır” dedi.

Dünyada her sene binlerce insanın donarak yaşamını kaybettiğine dikkati çeken Akdur, “Alışılagelmiş bir evde ve adi giysili bir insanın donmasına şahit olunmamıştır. Donma genellikle kış ayında ve açık arazide yolunu kaybetmiş veya mahsur kalmış insanlarda görülür. Yağmur, rüzgar, kar ya da soğuk suya düşme gibi olaylar donma tehlikesini daha da artırır. Bu gibi ahali bilinçli davranır ve paniğe kapılmazlarsa takviye ulaşıncaya değin donmaktan korunabilir” diye konuştu.

İnsan vücudunda donma, karoser sıcaklığı 35 derecenin altına düştüğünde gerçekleşir. İnsan bedeninde ısı kaybının yüzde 70’i baş ve boyundan, yüzde 10’u ise bileklerden yaşanır. Hangi nedenle olursa olsun arazide soğukta kalan insanların donmaktan korunmasının en kayda değer yolu başta bedenin bu bölgelerdeki ısı kaybını azaltmaktır. Paniğe kapılmadan var olan giysilerle baş ve boyun uygun bir şekilde örtülmeli ve ısı kaybı en aza indirilmelidir. Eller, ayaklar ve kulaklar gibi kutup kısımlar donmaya çok duyarlıdır. bu nedenle bu uzuvlar hemencecik korunmalı, açıkta bırakılmamalıdır.”

 

Terlememeye Dikkat Edin

Ter ve ıslak elbisenin donmanın en manâlı nedeni olduğuna sinyâl eden Akdur, “Her şeyden önce terlememek ve ıslanmamak için büyük bir özen gösterilmelidir. Soğuk havada yolunu kaybedenler ya da mahsur kalanlar, hiçbir zaman bedenlerinin terlemesine niçin olacak şeklide hareket etmemeli, terlemeye niçin olacak giysiler çıkarılmalı, ara verme verildiğinde her yerde giyinilmelidir. Giysiler ne aşırı bol ne de sıcacık olmalıdır. Bedenin herhangi bir uygun kan dolaşımını asla engellememelidir” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Akdur, özellikle yaşlılar, kolay hareket edemeyen engelliler ve bebeklerin donmaya daha yatkın olduğunu dile getirerek donma tehlikesi yaşanabilecek alanlarda uykuya dalınmamasının da tartma taşıdığını sözlerine ekledi.

 

5 Adımda Karoser Isınızı Koruyun

Kalın kazak yerine 2-3 kat ince kıyafet giyin

Kalın bir kazak yerine terimizi emip dışarı yansıtan  2-3 ince kıyafeti üst üste giyerek vücudumuzu daha fazla koruyabiliriz. Çünkü ince kıyafetler terlemeyi önlerken,  2-3 kat aralarında oluşan hava da ısı kaybını engelliyor.  Mesela;  ince bir atlet üzerine ince bir kazak veya polar giyebilirsiniz. Veya ince bir atletin üstüne giyeceğiniz bir hırka bile sizi ısı kaybından koruyacaktır.  Kış mevsiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise çorap giymek. Çorap ayağımızın dış ortamla olan temasını engellemesinin yanı sıra beden ısısının düşmesini de önlüyor.

 

Ağız, Burun ve Boğazınızı Atkıyla Kapatın

Atkının en önemli faydası,  solunum aracılığıyla bulaşan mikroplara aleyhinde bariyer oluşturarak bizi ilk kez soğuk algınlığı olmak üzere grip, bronşit ve zatürree gibi solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruması.  Atkı bununla birlikte vücudumuz ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkını önleyerek vücut direncimizin düşmesini de önleyebiliyor.

 

Başınızı Yara veya Şapkayla Örtün

Yara veya şapka, baş ile kulak bölgemizi üşütmemiz sonucu yakalanacağımız sinüzit gibi hastalıklara aleyhinde bizi koruyabiliyor.

 

Atletinizi Mutlaka Giyin

Kış mevsiminde atlet giymemek gibi manâlı hataya düşüyoruz. Ancak iç çamaşırı giymediğimizde terimiz emilemiyor.  Ama daha pozitif terlettikleri ve teri cisim dışına atamadıkları için yünlü ve pamuklu atletlerden kaçınmanızda üstünlük var.  Yünlü yerine teri dışarı yansıtabilen polyesterler ve likralı atletleri tercih edebilirsiniz. Son yıllarda dağcıların  kullandığı, ardından günlük hayatımızda da yaygınlaşan ve keza ısıyı hapsedip hem vücudu belirtilen sıcaklıkta tutabilen termal içlikler de giyebilirsiniz.

 

Koyu Renkleri Tercih Edin

Kış aylarında koyu renkli kıyafetler giymeye itina gösterin. Çünkü koyu renklerin güneş ışınlarını çekip depolama özelliği var. Bunun sonucunda da vücudumuzu soğuk kış aylarında daha sıcak tutabilir.

 

Yün Yerine Kaz Tüyü!

Yünlü atlet, kazak veya kalın kıyafetlerden kaçının. Çünkü yün terlemenize yol açtığı gibi alerjik reaksiyon da oluşturabiliyor.

Yeni aldığınız bütün kıyafetleri giymeden önce alerji yapma riskine karşı mutlaka yıkayın.

Kaz tüyünden kıyafetler soğuğu geçirmeme ve iyi bir izolasyon oluşturma özelliğine sahipler.  Kış mevsiminde kaz tüyünden olan hırkalar, şapkalar, atkılar ve bereler tercih edilirsiniz. Vücudunuzun sıcaklığını dengelemek için kaz tüyü kıyafetler menfaat sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.