Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Göz Kuruluğu Niçin Olur Tedavisi Nasıldır?

Günümüzde en sık karşılaşılan afiyet problemleri başında göz kuruluğu da yer almaktadır. Peki, göz kuruluğunun sebepleri nelerdir ve göz kuruluğu nasıl tedavi edilir? İşte bu sorularınızı uzmanlarımızı yanıtladı.

Göz kuruluğu yakıntısı bundan böyle çok daha pozitif kulağınıza geliyor olabilir zira teknolojiyle beraber, gözümüzü kırpmadan baktığımız parlak ekranların sayısı her geçen gün artmakta. Tek kapı aralamasa da, gözleri kırpmadan uzun müddet telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara hedefe kilitlenmek göz kuruluğuna sebep olan etkenlerin başında kazanç. Göz kuruluğu gözlerin yeterince göz yaşı üretmemesi olarak özetlenebilir. Kuruluğun bir başka nedeni de gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması ve çok tez buharlaşması olabilir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşlarımız, göz sağlığımızı korumakta, gözlerimizi her türlü enfeksiyona aleyhinde savunmaktadır. Gözde kuruluk şehvetli olması ve bulanık görme de gözyaşları tamamen engellenmiş olur. Fakat, gözlerde kuruluk, batma, yanma, net görememe gibi şikayetler söz konusu ise, göz yaşının azlığı ya da bir takım göz sağlığı sorunları akla getirilmelidir. İşte, gözde kuruluk nedenleri.

Yaşa yan göz kuruluğu: Yaşlandıkça favori kuruluk başlaması normaldir zira vücut kendi kendine gözyaşı üretimini azaltır.

Hormonal farklıklar: Bilhassa menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişiklikten ötürü sık yaşanır.

Gözyaşının eksik üretilmesi: Ola Ki yaşlanmaya veya hormonal farklıklara tabi değilse, gözyaşının daha eksik üretilmesi A vitamini eksikliği ya da şeker hastalığına ast olabilir.

Gözü eksik kırpmak

Kontakt lens kullanımı

İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan o kadar çok hap göz kuruluğuna kapı aralayabilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları

Çevresel etkenler : Sert rüzgar, klima veya havadaki polenlerin artması gibi durumlar göz kuruluğuna kapı aralar.

Göz kapağı işlev bozukluğu

 Göz Kuruluğu Nasıl Çare Edilir?

Hastalığın belirtileri, kendini derhal hissettirmeye başlamaktadır. En belirgin özelliklerin başında yanma, ağrı, bulanık veyahut daha eksik görme, kızarıklık, favori batma, kaşıntı, gözde toz veyahut kirpik varmış gibi idrak etme, göz kapağında önem, aşırı derece sulanma gibi vaziyetler, göz kuruluğunun başlıca belirtileridir. Çare olasıdır ama ilk belirtileri hissettiğiniz anda bir hekime başvuru ederseniz daha erken sonuçlar elde edersiniz. Ilk metot gözün gereklilik duyulan olduğu nem miktarını dengelemek için suni gözyaşı metodu uygulanmaktadır. Ola Ki ilerlemiş bir olay ise cerrahi müdahaleye müracaat edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.