Sinirlendiğimizde Ne Yapmalıyız?

Öfke ara sıra hepimizi etkilemektedir. Bilhassa de büyük şehirlerde trafik sıkışıklığı stres artmasına ve epeyce sinirlenmemize niçin olmaktadır. Gerginlik ve sinir sağlığı fena etkileyen duygulardır. Peki, sinirlendiğimizde ne yapmamız gerekir. İşte uzmanlarından sinirlenince sakinleşmek için yapılması gerekenler tavsiyeleri.

çoğu kez asap ve gerginlik ile karşılaşıyorsak, “sinirlendiğimizde ne yapmalıyız” diye düşünmeli ve siniri yatıştırmanın yollarını aramalıyız. Sinir kontrolü keza kendi sağlığımız açısından faydalı bir davranıştır ayrıca de karşımızdakileri farkına varmadan kırmanın da önüne geçmiş oluruz. Çünkü çoğumuz sinirlendiğimizde kendimizi kaybediyor ve ne yaptığımızın, karşımızdakilere nasıl davrandığımızın haberdar bile olmuyoruz. Sinirlendiğimizde yapmamız gerekenler şunlardır:

Uzmanlar, sinirlendiğimiz lahza bunu fark etmemizi ve fevri bir harekette bulunmadan evvel azıcık sakinleşmeyi deneyerek sinirlerimizi yatıştırmamızı sağlayacak aktivitelerde bulunmamızı öneriyor. Sinirlendiğimiz anda en acele olarak başvuracağımız yöntem ise, nefes egzersizleri.

Sinirlenince Nefes Egzersizi Yapın!

Nefes egzersizi gerçekleştirmek sakinleşmenin en etkili yoludur. Kısa zamanda bizi daha sakin bir ışık halkası getirecek olan nefes egzersizleri nasıl yapılır diyorsanız, işte yanıtı:

  • Derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve nefesinizi 10’dan geriye doğru sayarak yavaşça verin. Birkaç kez uygulayın.
  • Daha sonradan yeniden derin derin nefes alıp 15 saniye daha sonra nefesinizin yarısını verin. Birkaç defa uygulayın.

Beyne daha pozitif endorfin!

Nefes egzersizi beynin daha pozitif endorfin salgılamasını sağlar. Bu da kısa zamanda sakinleşme demektir.

Sinirlerinizi yatıştırmak için kullanabileceğiniz bir diğer nefes egzersizi ise şöyle; derin nefes alın, 10-15 saniye nefesinizi tuttuktan sonradan önce nefesinizin yarısını verin, daha sonra yarısının yarısı olarak nefes vermeye devam edin. Bütün bu nefes egzersizleri yatışmanıza muavin olacaktır.

Sinirlendiğiniz anlarda kitap okumak, çiçek bakmak, evcil hayvanlar gibi dikkatinizi yaymak gibi sizi mutlu edecek, kafanızı dağıtacak aktivitelere yönelmek sakinleşmenizi, sinirlerinizin yatışmasını sağlar. Tüm çabalarınıza karşın sinirlerinizi yatıştıramıyorsanız, farklı alanlara yönlendirilmiş olaylar aleyhinde bir anda parlıyorsanız ve bu davranışlarınız hayatınızı negatif yönde etkiliyorsa daha etkin bir çözüm için öfke kontrolü konusunda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.