Sinir Krizi Hemencecik Yapılması Gerekenler

Ilk Olarak sinir krizinin ne olduğunu öğrenerek başlayalım konumuza. Sinir krizi denilen durum, ilk olarak kişiden kişiye değişmektedir. Kimi ırk gözlerinden yaşlar gelerek hiç gülünmeyecek bir konuya bile katıla katıla gülmeye başlarken,…

Başta sinir krizinin ne olduğunu öğrenerek başlayalım konumuza. Sinir krizi denilen olay, ilk olarak kişiden kişiye değişmektedir. Kimi ahali gözlerinden yaşlar gelerek hiç gülünmeyecek bir konuya bile katıla katıla gülmeye başlarken, diğer bir kısımda ani bir hiddet patlaması ile bağırmaya, kırıp dökmeye hatta daha da ileri gitgide artarak can yakmaya kadar olayı götürürler. İşte bu ve bu tarz adi olmayan tepkilerin erilmesi ve bu tepkilerin insanın kendi elinde olmadan gelişmesi olayına sinir krizi denilmektedir.

 

Sinir Krizinin Nedenleri

Hepimizin de bildiği gibi asap krizinin en kayda değer nedeni kişinin aşırı gerginlik altında uzunca bir vakit kalmasıdır. Ama sinir krizinin tek nedeni yoktur. O Kadar fazla etkene alt olarak değişebilir. Yorgunluk, uykusuzluk, kesintisiz baskı altında egzersiz gibi nedenler de sinir krizini tetikleyebilmektedir.

 

bununla birlikte kişinin fiziksel veya manevi kayıplara maruz kalarak sürekli kendini çıkmazda hissetmesi, yoğun çalışma koşullarına ayak uyduramamaktan kaynaklanan dağıtılmış sebepler de asap krizine niçin olabilir. Ama unutulmamalıdır oysa, asap krizi sadece dışardaki etkenlere ast olarak gelişmez. Fizyolojik özelliklerden etkilenerek şekillenir. Mesela kişilerin aile yapısındaki kişilerin genel olarak sinirli yapıda olmaları, kadınların regl dönemleri gibi hormon dengesinin değiştiği dönemler gibi daha o kadar çok etkenin birleşmesiyle oluşur.

 

Sinir Krizi BelirtileriAsap Krizinin Belirtileri

Kişiden kişiye değişen belirtiler belirten sinir krizi çoğunlukla kişinin normalde olduğu kişiden farklı birine dönüşmesine sebep olur. Genel belirtiler olarak kişinin uyku düzeni bozulur ve dinlenemediği için defalarca bir gerginlik hali hâkimdir. Sürekli ufak şeylere deha sinirlenerek bağırma, vurma, inleme gibi normalde vermediği tepkiler verir. Arzu ve ilgide azalmalar yaşamış birey genellikle çoğu şeyi ya fazlasıyla kafasına takar veya abes vermeye başlar. Doğrusu bu durumda depresyonu tetikler ve kişinin sinir krizi geçirmesine zemin hazırlar.

 

Sinir krizi Nasıl Olur

Sinir Krizi Geçiren Birine Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim ki, her çılgın gibi kahkahalar atan insan ya da bağırıp çağıran veyahut da ağlamaklı birey asap krizi geçiriyor anlamına gelmez. Bunları normalden daha pozitif yapıyorsa, aniden gelişiyorsa, bayılma durumu varsa, adi zamanda katiyen ne kendisine ne de başkasına hasar veremeyecek bir yapıdayken o anda ansızın vurmaya, kırmaya çalışıyorsa kişi hakiki anlamda bir asap krizi geçiriyor olabilir. Kişinin bu durumu aşabilmesi için uyku ve besin düzenini düzenlemesi ve bilhassa onu baskı altına bölge stresi yenmesi gerekmektedir. Öncelikle onu geren kişi ya da ortamlarda pozitif bulunmaması, ilgisini çekebilecek alan ya da hobilere yönelerek kendini rahatlatabilmesi gerekmektedir. Ama tüm bunların yanında bu konuda bilirkişi şahısların de yardımı alması, gerekiyorsa hap tedavisine erkenden başlayarak kötü sonuçları engellemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.