Şeker Çocuk Sağlığını Tehdit Ediyor

San Fransisco’daki California Üniversitesi uzmanlarının yeni bir araştırmasına tarafından kronik metabolik hastalıkları olan çocuklarda şeker tüketimini azaltmaları durumunda on gün içinde iyileşme görülüyor.

San Francisco’daki California ve Touro Üniversiteleri’nin yaptığı ve sonuçları Obesity dergisinde yayınlanan araştırmaya kadar bu çocukların kolesterol seviyelerinde ve tansiyon ölçülerinde, aldıkları kalori miktarını azaltmadan veya kilo vermeden iyileşme kaydediliyor. Araştırmanın başyazarı, San Francisco’daki UCSF Benioff Çocuk Hastanesi’nden pediatrik endokrinoloji uzmanı Doktor Robert Lustig, bu araştırmanın, şekerin metabolik olarak zararlı olduğunu kanıtladığını söylüyor. Buna kadar şeker yalnızca yüksek kalorili olduğu ya da kilo almaya yol açtığı için değil, yapısı itibarıyla zararlı bir madde. Hekim Lustig, metabolik sendroma yol açan şekerin fena etkilerinin yüksek kalori içeriğine veya obeziteye niçin olmasına yan olmadığını belirtiyor. California’daki Touro Üniversitesi Osteopati Tıp Bölümü’nden Hekim Jean-Marc Schvvarz, bu bulguların son derece çarpıcı olduğunu kaydediyor. Bilirkişi, anne babaların çocuklarının tükettiği şeker miktarını mutlaka fazla yakından takip etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Araştırma, asgari bir kronik metabolik bozukluğu olan 9 ila 18 yaşındaki 43 çocuk üzerinde yapıldı. Araştırma zarfında çocuklara şeker içeriği kısıtlı olan dokuz jurnal yiyecek verildi. Bu gıdaların yağ, protein ve karbonhidrat miktarlarında deneyden önce yedikleri gıdalara oranla herhangi bir değiştirme yapılmadı. Çocuklara bahşedilen gıdaların toplam şeker oranı yüzde 28’den yüzde 10’a, meyve şekeri olan fruktoz oranı ise yüzde 12’den yüzde 4’e düşürüldü. Çocuklar, kahvaltılık şekerli darı gevreği, hamur işi ve mevyeli tatlı yoğurt yerine hindi sosisi, patates cipsi, pizzayedi. Schvvarz, şeker oranı düşürüldüğünda çocukların daha iyi doyduğunu, deney dahilinde kalori oranı benzer olan gıdaları tüketmelerine rağmen çocukların fazla daha pozitif tokluk hissettiklerini söylüyor.

Şeker oranı düşük gıdalar tüketen çocukların tansiyon, trigliserit ve LDL kolesterol oranlarında önemli boyutta düşüş saptandı. Karaciğer fonksiyonlarındaysa iyileşme gözlendi. Doktor Lustig, alınan kalori miktarında değişiklik olmasa bile metabotik sağlığın tüm göstergelerinde iyileşme kaydedildiğini belirtiyor. Uzman, araştırmanın, her kalorinin değerinin benzer olmadığını gösterdiğini, kalori kaynağının insan bedeninde nereye yerleşeceğini belirlediğini söylüyor. Buna göre şekerden alınan kalori, en kötü kalori olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni, şekerin insülin direncine yol açarak karaciğer tarafından yağa dönüştürülmesi. Araştırmanın yiyecek ve sağlık durumu sektörleri üzerinde büyük etkisi olması bekleniyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.