TARÇINLI SÜT YAĞ YAKIYOR

Tarçının ve tarçınlı sütün faydalarına dikkat çeken Bilirkişi Beslenme Uzmanı Pınar Kural Enç, tarçın ve sütün beraber içildiğinde yağ yakımına muavin olduğunu söyledi.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, yağlanmanın kilo alımı ile özellikle göbek ve bel bölgesinde oluştuğunu açıklayarak şunları dile getirdi:

 “Yapılan araştırmalara kadar; orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, eksik yağlı bir diyetin uygulandığı kişisel beslenme programında, günde 2 bardak süt harcamak yağ yakımı için yeterli oluyor.

Uzmanlar kadar yapılan çalışmalarda, sütün içindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azaltarak kilo kontrolü sağlamaya muavin olduğu ortaya konmuş.

Süt, içerdiği nitelikli protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile kilo kontrolüne tezgâhtar oluyor. Dinç kemikler için birebir. Mineral açısından son derece zengin olan süt bununla birlikte varlıklı bir kalsiyum kaynağı. 1 litre süt içinde bulunan kalsiyum; 10 kilo et, 5.2 ekmek, 12,6 kilo patates, 17 kilogram elma, 3,2 kilo marul ya da 2,4 kilogram havuçta yer alan kalsiyuma eş değer oluyor. böylece sağlıklı kemikler için süt içmemiz şart”

Tanıdık en eski baharatların başında gelen tarçının önemine dikkat çeken Bilirkişi Beslenme Uzmanı Pınar Kural Enç açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu baharat başlıca tatlandırıcı olarak kullanılır. Yurt açık havada yapılan araştırmalarda gösteriyor ancak 6 hafta baştan başa bir dere kaşığının çeyreği değin tarçın tüketmek, kandaki dekstroz miktarını ve fena kolesterolü azaltıyor. Ayrıca şekeri metabolize etme yeteneğinizi de artırıyor.

Şeker hastaları için faydalı olan tarçın, metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesine asistan olur. Yağ dokularını zahmetsizce eritir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için Tarçın oldukça etkilidir. Tarçının içerisindeki enzimler, karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak özellikle karın zayıflaması ve göbek eritme sürecini hızlandırmaktadır.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.