Canlı Bakışların Sırrı Göz Çevresinde

Göz çevrenize ne değin bakıyorsunuz? Gözler insanın yansımasıdır. İç dünyamızda ne varsa gözlerimiz yansıtır. Tekrar duygularımızı yaratıcı görsellikleri ise gözlerimiz baştan sona hissiyatımıza indiririz.

Dolayısı ile gözler halk için öteki organlara nazaran daha duygusal bir yer oluşturmaktadır. Göz çevresi cildinin bakımı da bu bakımdan önemlidir. Kim kırışıklarla batmış bir göz çevresi ile duygularını realist yansıtabilir ki? Bilgisayar ekranında uzun saatler çalıştığımızda gözlerde kanlanma, derisinde ise mor halkalar oluşur. Uykusuz kalmanın, yatmadan evvel artı akıcı tüketmenin bedelini ertesi gün gözlerimizdeki şişlik ve morluklarla karşılaşırız. Dermansızlık, stres ve üzüntü gibi etkenler de göz kapaklarını etkiler göz derisinde düşmeler görülür. böylece gözlerimiz en hassas ve en kayda değer organlarımızdır. Onlara bakarak itina göstermeliyiz.

Hem gözlerimizin sağlığını korumak ayrıca de göz çevresi cildini genç yakalamak için alacağımız tedbirler nasıl olmalıdır.

1) En manâlı alacağımız önlem bilinçli beslenmeden geçer. Ayrıca sağlıklı görünmemizi sağlar ayrıca de göz çevresi cildinin erken yaşlanmasını önler. Belirli yaştan itibaren görme özelliği zayıflayan herkesin, muhakkak miktarda B2 vitamini alması önemlidir. Onun için, yoğurt, bira mayası ve süt ürünleri tüketilmelidir. Bunun yanı sıra  C vitamini içeren narinciye alınmalıdır ve ayrıca gözlerimizin sağlığı için en manâlı vitamin olan vitamin A’ dır. Kafi miktarda alınmalıdır. Yeşil ve sarı meyve, ve sebzelerde bulunan A vitamini, havuç, kayısı ve karaciğer de bulunur. Kafi miktarda tüketilmelidir.

2) Göz çevresi cildini yaşlandıran en önemli faktör güneşin ultra-viyole ışınlarıdır. Güneş gözümüzün bütün tabakalarına zarar verir. Gözlerimizi güneşin zararlı ultra-viyole ışınlarından gözetmek için güneş gözlüğü kullanmalıyız.

3) Gözlerinizi yoran etkenlere karşısında tedbir alın, iyi bir uyku gözler için en güzel ilaçtır. Bezginlik olan gözlere siyah ve yeşil nehir kompreksi uygulayın göz yorgunluğunu alır.

4) Yaşımızı ele veren göz çevresi cildi, yüzdeki kırışıklıkların ilk başladığı bölgedir. Göz çevresi cildi ince yapıda olması ve cilt aşağı yağ dokusu olmaması, dolayısıyla göz çevresi cildi çok erken kurur ve ince çizgiler başlar. İlerleyen yaşla birlikte kırışmalar derinleşir, elastikiyet kaybından nedeniyle da nezaret ve göz kapağında yumuşama, sarkmalar oluşur.

Göz çevresi cildi yaşlanmaya karşısında korumak için yapmamız gereken uygulamalar

a)Yüzümüzde en alıngan ve en ince yapıda olan göz çevresi cildini, özenle temizlemeliyiz. Yüz cildimizi temizlediğimiz temizleyicilerden bambaşka olmalıdır. Makyaj yapıyorsanız başta göz makyajını temizleyin, onun için özel temizleyiciler vardır. Dıştan içe doğru nezaketle temizleyin ve sonradan genel olarak yıkayın.

b) Göz çevresi bakımında ise en manâlı etken nemdir. Göz çevresi bakım kremleri ve serumları, kuruluğu giderici, nem kazandırıcı, kırışık oluşumunu önleyen bazda dır. ( Hyaluron Forte Serum) gibi. Göz kremleri ve serumlarını düzenli olarak her gün uygulanır, mercimek her birine değin her iki göz çevresine orta parmak uçlarıyla nazikçe yarım ay biçiminde sürerek yuvarlak masaj yaparak cilde yedirilir.

c) Günümüzde,  yüz ve göz çevresinde oluşan kırışıklıklarını gideren, çözen çoğu usul vardır. Fakat ben tekrar tekrar olduğu gibi, emrindeki etkisiz ve ağrısız olan yöntemleri seçim ediyorum. Yüz ve göz çevresinde oluşan kırışma, gevşemeleri süratli şekilde toparlayan ve kırışmaları açan ( Meso-Myo Poratation System) yöntemini nasihat ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.