Lensle Suya Girmek Körlüğe Sebep Oluyor

Gözlük kullanmayı seçim etmeyenler için hoş bir alternatif olan kontakt lensler uyarı edilmediğinde daha büyük göz rahatsızlıklarına sebep oluyor.

Fazla pozitif insanın bir arada bulunduğu ve mikropların da pozitif bulunduğu havuzlara ve denize kontakt lensle girmek körlüğe kadar giden afiyet sorunları ortaya çıkarabiliyor. Hatta yıkanmak deha tehlike oluşturuyor.

Bu konuda kendisine danışılan Doç. Dr. Küçükerdönmez, kontakt lense bağlı çoğalan rahatsızlıklarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kontakt lensin yapısının bozulması veya göz üstünde oluşturduğu değişikliklere bağlı komplikasyonların en sık görülen sorunlar olduğunu dile getiren Küçükerdönmez, şunları söyledi:

“Kontakt lensler gözümüzde bazı değişikliklere yol açar, bilhassa de gözyaşında. Vücuda yabancı bir madde olan kontakt lens, bağışıklık sistemini harekete geçirir. Kirpik dibi hastalığı, kişinin kontakt lensi kötü kullanımı, kontakt lens materyalinin gözle harmoni sağlamaması veya kontakt lensin kendi parametrelerinin ahenksiz olması gibi sebepler bu türlü komplikasyonların çıkmasına yol açabilir.”

Korneanın iltihaplanmasında kontakt lenslerin risk faktörü oluşturabileceğine işaret eden Küçükerdönmez, bu vakaların yüzde 19-42’sinin kontakt lens kullanımıyla ilişkili olduğunu anlattı.

Kontakt lensle denize, havuza girmenin bu nesil hastalıklara davetiye çıkardığını dile getiren Küçükerdönmez, “Bu her kontakt lensle denize girenlerde hastalığın çıktığı anlamına gelmiyor, hatta çoğunda olmuyor. Çünkü gözyaşı fonksiyonları, kontakt lensin düzgün temizliği korumada etkin oluyor, gözün savunma mekanizmaları kadar iltihaba yol açmıyor. Ama bir kere yol açarsa önemli körlüklerle aleyhinde karşıya kalınabilir. Çünkü tedavisi çok zordur” diye konuştu.

Doç. Dr. Küçükerdönmez, devamlı temizleme görevi sağladığı için gözyaşının göz için büyük tartı taşıdığını vurgulayarak, “Kontakt lens işte bu noktada etkin oluyor. Taşıyıcı görevi yaptığı gibi keza gözyaşını bozabiliyor ayrıca de mikroorganizmayı kendi içine hapseden biyofilmler daha basit oluşuyor ve tutunuyor. Böylece gözümüze mikroorganizmalar taşınmış oluyor” ifadesini kullandı.

Kontakt lens kullanımına ast büyüyen iltihaplanma belirtileriyle ilgili data de veren Doç. Dr. Küçükerdönmez, hastaların genel olarak gözde tanıdık olmayan ceset hissi, gözyaşında büyüme, sulanma veya kızarık gözle başvurduğunu belirtti.

Doç. Dr. Küçükerdönmez, böyle bir durumda fazla süratli çare gerektiğini, derhal damla tedavisine başlanması gerektiğini kaydederek, gözden alınan kültürün hastalığın tanısında faydalı olduğunu söyledi.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Doç. Dr. Küçükerdönmez, kontakt lens kullanımında komplikasyon gelişmemesi için şu önerilerde bulundu:

“Kontakt lenslerin bakımı ve belirli dönemlerde doktor ziyaretleri fazla kayda değer. Kontakt lensin göze uyumu sağlandıktan sonradan hastanın ve doktorun özellikle kontakt lens bakımı, gece çıkarılması, belli aralıklarla lens kabının ve solüsyonunun değiştirilmesi, hijyen, lensle yüzülmemesi gerektiği veya yüzülüyorsa mutlaka su geçirmeyen deniz gözlüklerinin, yüzme gözlüklerinin kullanılması, lensle banyo yapılmaması, favori kızarıklık olduğunda hemencecik hekime gelinmesi konularında bilgilendirilmesi gerekiyor.”

Kontakt lenslerin, düzgün kullanıldığında hiçbir bezginlik yaratmadığını ve uzun yıllar rahatlıkla kullanılabildiğini belirten Doç. Dr. Küçükerdönmez, kişilerin hijyen, lenslerin uyurken çıkarılması gibi konularda bilgilendirilmesinin durum olduğunu vurguladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.