Bilgisayar Kullanırken Uyarı

DR. İsmail Erşan, gözlerde sancı, kuruluk hissi, batma, yanma, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, bulanık görme, nesneleri çift görme gibi şikâyetlerin görüldüğü hastaların çoğunluğunun bilgisayar kullanıcısı olduğuna dikkat çekli.

Yoğun iş temposu ile birlikte bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan kişilerde bu şikâyetler daha da sık ve şiddetli görüldüğüne değinen Yrd. Doç. Dr. Erşan, “Normalde dakikada 14-18 defa gözümüzü kırparken bilgisayar karşısına geçtiğimizde göz kapaklarımızı kırpma sayımız altı, yediye düşmektedir.

Eksilen göz kırpmasıyla yeteri miktarda gözyaşı salınamamakta ve göz küresi yeteri miktarda ıslanamamaktadır. neticede göz de bariz şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Büro gibi klimalı ortamlar, sıcak yaz ayları gibi gözyaşı uçup gitme hızının arttığı ve etraf neminin azaldığı durumlarda bilgisayar kullanıcılarının şikâyetleri artmaktadır.

 Bu zararlı etkileri eksilmek için çalıştığımız etraf ayrıntılarıyla havalandırılmak, ekran başında uzun vakit kalınmamalı, 45 dakika ekran karşı kalındı ise 15 dakika süreyle daha eksik görsel dikkat gerektiren işle uğraşılmalı, ekran karşı bilinçli olarak belirtilen aralıklarla gözlerin kırpılması alışılmışlık haline getirilmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.