Yürek kapakçığı kalınlaşması neden olur?

Yürek kapakçığı kalınlaşması neden olur?

SÜREKLI OLARAK gevşeme ve kasılma yapıp kanı öteki organ ve dokulara içten pompalama görevi üstlenen yaşamsal organlarımızın başında gelen kalbin sağ ve sol bölümünde karıncıklar ve kulakçıklar denilen dört avarelik yer almakta. Karıncıklardan akciğere ve tüm vücuda kan yayan damarların başında ise, kan akışının içten bir şekilde gitmesini sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır. Yürek kapakçıklarının farklı alanlara yönlendirilmiş sebeplerde negatif etkilenmesi kalp kapak hastalıklarını husule getirir. Yürek kapak hastalıkları ise günümüzde yürek hastalıkları arasında en sık rastlanan problemlerdir. Özellikle de yürek kapakçığı kalınlaşması bu rahatsızlıkların başında yer alır. Peki yürek kapakçığında kalınlaşma neden olur?

Uzman kalp doktorları yürek kapak hastalıklarının tümünün meydana gelmesinde çocukluk yıllarında boğaza yerleşip üst solunum yolu infeksiyonlarına sebebiyet veren mikroplara karşı vücutta oluşan savunma mekanizmasının yanlış bir yola girerek vücudun kendi organlarına zarar vermesinden kaynaklı olduğunu söylemekteler. Böyle bir durumda kalp dek beyin, eklem ve böbreklerde negatif etkilenmektedir. Kalp kapakçığı kalınlaşması nedenleri aralarında bu faktörün rolü büyüktür.

Ayrıca kalp kapakçığı kalınlaşmasının sebepleri arasında kalbi besleyen koroner damarlardaki tıkanmalar, yürek krizleri, mitarl yetmezlikleri de yer alır. Özellikle da mitral kapağın çalışmasını sağlayan kasların zarar görmesi kapak yapısının daha esnek, daha esnek, bir kısmında da süngerimsi bir kalınlaşmaya neden olmaktadır. Doğuştan Olan yürek hastalıkları da kalp kapakçık kalınlaşmasının bir öteki nedenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.