Prostat Kanseri Teşhisi Ve Tedavisi

Prostat Kanseri Teşhisi Ve Tedavisi

Prostat kanseri erkeklerde en sıkça rastlanılan  bir kanser türüdür. Rahatsızlık açılış aşamalarında teşhis edildiğinde hastaların iyileşme şansı epeyce iyidir. Fakat prostat kanseri sıhhat için önemli sonuçlar doğurabilir ve bununla beraber ölüme kadar götürebilir. Prostat kanserinin tipik belirtileri bulunmadığı için, hastalığı ayrım etmek öyle kolay açıkçası değildir. Bu yazımızda prostat kanserine deyinerek, sizleri bilgilendirmek istedik…

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonucunda kan inceltici etkisiyle epeyce yaygın olan Aspirinin Prostat kanserine karşı da yardımsever etkileri olduğu ortaya çıktı.

Prostat kanserinde uygulanan radyasyon tedavisi ardından aspirin kullanıldığında hastalığın nüks etme riskini azalttığı ve hastalığın vefat ile sonlanma ihtimalini de benzer şekilde azalttığı vurgulanıyor.

Aspirin büyük olasılıkla radyasyon tedavisinin etkisini arttırıyor ya da tümorün dağılmasının önüne geçiyor.
Prostat kanseri yer alan kişilerin kanlarında tümör belirteci olarak PSA bulunur. Bu ot gibi yaşama belirteci kanser tedavisinden sonra aspirin kullanan hastaların kanlarında kullanmayan hastalara kıyasla daha az bir coğalma gösterir.

Bunun yanı sıra aspirin kullanarak prostat kanserinin tekrar meydana gelmesi de önlenebiliyor. Ölümcül bir rahatsızlık olan prostat kanseri aspirin kullanıldıpğında kişilerin hayatta kalmaları için çok olumlu etkiler sağlıyor. Aspirin ile sağ kalma oranlarında yükselme görmek muhtemel.

Radyasyon tedavisinin yanı sıra çare amaçlı olarak aspirinin kullanılması da tavsiye ediliyor.
Ama dozu ve başvuru formu süresi hakkında doktor tarafından data olmak büyük yük taşıyor. Keza olası ast tesirleri de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.