Bel ağrısı ve tedavisi,

Bel ağrısı ve tedavisi,

Bel ağrısı ve tedavisi,

Bel ağrısı gelişmiş toplumlarda fonksiyonel yetmezlik ve sakatlık yapan en kayda değer nedenlerden biri olarak tanınmaktadır. Tüm insanların % 90’i hayatlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı ile karşılaşırlar. Bel ağrısı tüm yaş gruplarında % 20 – 30 aralarında bir yoğunluk göstermekte ve ağrıya en fazla 40 – 50 yaş grubunda rastlanmaktadır.

Bel ağrısının nedeni sıklıkla ağır kaldırmak olmakla birlikte, gebelik, doğum, ağır ev işleri, yanlış yatak seçimi, geçmişteki düşmeler, çarpmalar, kazalar, hatalı oturma, hatta bazen yalnızca öksürmek, aksırmak, ıkınmak bile olabilmektedir.

Özellikle mekanik bel ağrılarında çare maliyetlerinin çok yüksek olmasının yanısıra, ağrının kronikleşmesinin hasta üzerindeki olumsuz etkileri fazla önemlidir.

Zorlanmadan kaynaklanan bel ağrıları (önemli bel fıtığı olmayan) ilaç tedavisi, yatak istirahatı, fizik tedavi, sıcak dilekçe, masaj gibi değişik yöntemlerle tedavi edilebilirler. Fakat bu yöntemlerin ilk olarak hekime danışarak uygulanması gerekmektedir.

Bel ağrısını önleme ve koruma bir bilgilendirme ve eğitim işidir. Kişilerin bellerini tanımaları, belin hangi hareketle nasıl zorlanacağını bilmeleri, bel ağrısına yol açan tehlike faktörlerini, egzersizlerin ağrıda nasıl etkili olduklarını, jurnal yaşamda ağrıdan nasıl korunabileceklerini öğrenmeleri, uzun vadede ise bel ağrısına karşın günlük yaşamlarına nasıl devam edeceklerini ve sancı ile nasıl baş edebilecekleri anlamaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.