Sigaralar düz pakete

Sigaralar düz pakete

Yeni planlamaya kadar sigaralar artık kapalı dolaplarda satışa sunulacak ve düz paketler ile ambalajlanacak.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydınlatılmış, “düz paket” uygulaması planlanmasının sevindirici olduğunu açıklama ederek, uygulamanın sigara ile mücadelede önemli bir başarı sergileyeceğine inandığını söyledi.

Paket üstünde marka görünmemesinin ve tezgah aşağı kapalı dolaplarda satışa sunulacak olmasının özendiriciliği ortadan kaldıracağının altını çizen Aydın, “Başvuru Formu ile çocuk ve gençlerin sigarayı görmesi adamakıllı engellenecek. Sigara içilmesini, sigara satılmasını zorlaştıracak her türlü uygulamanın az ya da fazla galibiyet sağlayacağına, sigaraya aleyhinde olan mücadeleye katkı maddesi sağlayacağına inanıyoruz. Yeter ancak vatandaşlarımız uygulamada gerekli hassasiyeti göstersinler ve denetimler eksiksiz yapılsın.” diye konuştu.

Aydın, “düz paket” uygulamasının sigarayı görsel olarak daha ayla getireceği, kapalı dolap uygulamasının ise sigaraya ulaşmayı zorlaştıracağı için sigarayla mücadeleye büyük destek sağlayacağına inandıklarını ifade etti. Aydınlatılmış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zira vatandaş, o eski renkli, çekici gösterilmeye çalışan paketler yerine eline uyarılarla doymuş kapkara bir kutu alınca rahatsız olacak. Camekanlı dolapta, kasanın hemen yanında görmediği vakit da örneğin su almaya girdiği bir markette sigarayı görmediği için aklına sigara gelmeyecek. Bu da daha az sigara tüketmesine ve sonuç olarak sigarayı bırakmasına muavin olacak. Avustralya’nın kullandığı ‘düz paket’ yönteminin Türkiye’de de uygulanacak olması fiilen çok önemli. Tatbik ile sigara kullanımı kısa sürede azalacak. Bu şekilde etkilenen insan sayısı çoğaldıkça da sigarayı ülkemizden sileceğiz.”

“Türkiye sigara kullanımında 11. sırada”

Aydınlatılmış, Türkiye’nin sigara kullanımında dünyada 11. sırada olduğunu kaydetti. Türkiye’de erkeklerin yüzde 37,3’ünün, kadınların yüzde 10,7’sinin sigara kullandığını vurgulayan Aydınlatılmış, bu rakamların çok yüksel olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’de, her gün sigara içen kişi sayısı 10,6 milyonu erkek, 3,9 milyonu kadın almak üzere toplam 15 milyona yakın. 2007 yılında kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması ve paketler üstündeki dikkat yazıları, görselleri tamamen sigara içme oranlarının düştüğünü biliyoruz. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak bizim hedefimiz ve temennimiz tabii hiç sigara içilmeyen bir topluma ulaşmak. Bu gibi uygulamaların sigara başvuru formu oranında ciddi bir düşüş sağlayacağını düşünüyoruz. bundan başka lüzum sivil toplum kuruluşları olarak bizim gerek basın mensupları olarak sizlerin gerekse de devletimizin, toplumda şu algıyı oluşturmamız gerekli; sigara için sadece ‘sağlığa zararlı’ deyip geçiyor gibiyiz. Sigara bu kadar basite alınabilecek bir şey yok. Sigara yalnızca sağlığa hasar vermiyor, öldürüyor.

Açık Fikirli, Avustralya’da başarılı olan uygulamanın Türkiye’de de uygulanacak olmasından son derece mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Sağlık Durumu Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sıhhat Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin sunumunda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenebilmesi nedeniyle, ürün markasının paketin üzerinde belli olmadığı “düz paket” ile bu ürünlerin satışlarının yapıldığı yerlere karşın kısıtlamanın öngörüldüğü bambaşka uygulamanın hayata geçirilmesinin planladığını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.