Testis kanserine uyarı

Testis kanserine uyarı

Testis kanserleri 15-35 yaş erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir.Ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların değerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.

Testis kanserlerinde görülen semptomlar:

*Testislerde küçük ağrılı kitle
*Scrotumda tartma şehvetli
*Alt karın bölgesinde veya kasıkta sancı
*Testislerde elle herhangibir değişim hissedilmesi
*Scrotumda ani kan ya da akışkan toplanması
*Erken teşhiste en kayda değer kısım aylık kendi kendine muayenedir.Muayene için en iyi süre sıcak bir banyo ya da duştan sonra scrotumun sıcakla gevşediği andır.

Muayenede izlenecek adımlar:
*Aynanın aleyhinde ayakta durun.Scrotum derisinde herhangibir değişiklik veya şişkinlik olup olmadığına bakın
*Herbir testisinizi heriki elinizle tetkik edin.Orta parmaklarınız testisin altında, başparmağınız üstünde almak üzere parmaklarınız arasında testisi nezaketle çevirin.Bir testisiniz diğerinden daha büyükse bu sizi şaşırtmasın.Bu normaldir.
*Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididymisi bulun.Kanserli kiteler genellikle testisin bu bölgesinde yerleşir.Ancak testisin ön yüzündede görüldüğü olur.

Eğer bu tetkik sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza görünün.Bu kitle kanseröz olsun olmasın anında tedavi edilmezse yayılabilir.Unutmayın testis kanseri bilhassa erken tanı ve çare ile yüksek gerileme şansına sahiptir.Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur.Bu vakalarda erkek sexual ve üretken fonksiyonlarını diğer testisi ile sürdürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.