Dumanı bile KOAH yapıyor

Dumanı bile KOAH yapıyor

Sigara içmiyorum diye sevinmeyin. Eğer dingin içici iseniz KOAH olma riskiniz sigara dumanına maruz kalmayan kişiye oranla çok daha yüksek.

İstanbul Irk Sağlığı Müdürlüğünce 16 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, hastalığa dikkat çekildi.

Açıklamada, nefes yollarındaki iltihaplanma sonucunda oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olan KOAH’ın, nefes darlığı ve zorluğu gibi belirtiler gösterdiği belirtilerek, başlangıçta yalnızca sabahları balgam ve inatçı öksürükle başlayan hastalığın, ileriki aşamasında fazla baş ağrısı, çabuk sinirlenme, uyku bozuklukları, dikkat dağınıklığı ve hafıza kaybı, karında şişlik, ellerde titreme, etap ve ellerde karıncalanma, terleme, hırıltı, kanlı balgam, çarpıntı ve yürek yetmezliğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

KOAH için en manâlı tehlike faktörünün, tütün ve tütün mamülleri olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dingin olarak sigara dumanına maruz kalmak, KOAH gelişme riskini hiç sigara dumanına maruz kalmamış kişilere oranla bariz olarak arttırmaktadır. Solunum yolu ile alınan ve hava yollarına zarar verme olasılığı yüksek olan gaz, toz dumanı ve kimyasal maddelere maruz kalan tehlikeli mesleklerde amaçlamak, çevre kirliliği, evlerde ısınmak ve yemek pişirmek nedeniyle kullanılan kömür, odun, çalı, tezek ve güya yakıtların dumanına maruz kalmak ve kalıtımsal faktörler de KOAH gelişiminde önemli tehlike faktörleri arasındadır.

KOAH hastalığının tedavisi, hastalığı geriletmez ya da tamamen ortadan kaldırmaz. Sadece hastanın yaşam kalitesini güçlendirmek veya hastalığın ilerlemesini önlemek için uygulanır. Çünkü KOAH hastalığının en ince ayrıntısına kadar tedavisi yoktur. Hastalığın en esas nedeni sigara olduğu için, hastanın sigarayı bırakması ve dingin içici olarak bile etkisinde kalmaması gerekmektedir. Sigara içmediği halde uzun süre yoğun bir şekilde sigara dumanına maruz kalmak bile KOAH dahil bütün akciğer hastalıklarına niçin olur. “

Açıklamada, KOAH’lı hastanın sigarayı bırakması, grip ve zatürre aşılarını yaptırması, ilaçlarını dürüst şekilde kullanması, egzersiz yapması, iyi ve doğru beslenmesi, enerjisini iyi kullanması ve stresten uzaktan durması, oksijen tedavisi kullanması gerektiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.