Sağlıklı meyve cipsi nasıl yapılır?

Çocuklara “abur cubur yemeyin, piyasada cipsler sağlık, almayın” demek yerine onlara zevkle yiyekleri mis gibi sağlıklı meyve cipsi yapmak daha parlak fikir değil mi? Üstelik meyve cipsi yapmak o kadar da zor değil:

Çocuklara atıştırmalık “meyve cipsi” önerisi

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, annelere “abur cubur” olarak nitelendirilen sağlıksız gıdalar yerine çocuklarına atıştırmalık olarak meyve cipsleri yapmaları önerisinde bulundu.

Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarda beslenmenin sağlıklı gelecek açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Beslenmenin çocuk, genç ya da yaşlı demeden açlık duygusunu bastırmak veya sadece karın doyurmak olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Baş, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin sağlıklı olmasına özen gösterilmesini istedi.

Her gıdadan uygun miktarlarda alınmasının önemine değinen Baş, özellikle çocukların beslenmesinde “abur cubur” olarak bilinen atıştırmalık çikolata, bisküvi, cips gibi ürünlerin tüketiminin kısıtlanması gerektiğine dikkati çekti.

Baş, şekerli ve tuzlu atıştırmalıklar yerine fındık, ceviz ve badem gibi ürünlerin tüketilmesini önererek, şöyle konuştu:

“Anneler çocuklarına atıştırmalık olarak meyve cipsleri yapabilirler. Meyveleri ince ince dilimleyip yağlı kağıt üzerinde fırında kurutabilirler. Kıtır kıvama gelene kadar kurutup cips yapabilirler. Meyveler içeriğiyle sağlıklı beslenmede önemli yer tutuyor. Böylece hem çocukların atıştırma isteğini bastırmış olurlar hem de sağlıksız beslenmenin önüne geçerler. Evde yağsız ve tuzsuz patates cipsi yapabilirler. Bu konuda anneler, çocuğunun sağlıklı gelişimi için biraz yaratıcı olabilirler. Kırmızı salçalık biber, içi doldurulup dilim dilim kesilebilir ve çok güzel ara öğün olur. Hem peynirden kalsiyum alınır hem de sebzenin yararından faydalanılabilir.”

MEYVE CİPSİ TARİFİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.