Türk Kızılayının hedefi yıllık 2,5 milyon ünite kan

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, gönüllü donörlerden güvenilir kan temini projesi kapsamında Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılama yetkisinin Türk Kızılayı’na verildiğini ve kan bağışlarının her yıl artarak devam ettiğini söyledi.

Kan bağışının organ bağışı kadar, hatta bazı durumlarda ondan daha da önemli olduğunu dile getiren Akar, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 80’ini net olarak Türk Kızılayı karşılıyor. Hedef 2,5 milyon kan ve Türkiye ihtiyacının tamamını karşılayabilmek. Yıllık 2,5 milyon ünite kana ulaştığımızda ihtiyacın tamamını biz karşılayabileceğiz. Bizimle protokol yapan bütün hastanelere eksiksiz olarak ihtiyaç duyduğu kanı veriyoruz. Türkiye’nin her noktasından kan topluyoruz, her noktasına kan dağıtıyoruz. Kanı asla bir başkası aracılığı ile değil kendi araçlarımızla ve görevlilerimizle uygun saklama koşullarında saklamak suretiyle dağıtımını yapıyoruz. Hastanelere kendimiz veriyoruz.”

KAN İHTİYACININ YÜZDE 100’Ü KARŞILANACAK 

Üniversite hastanelerinin araştırma ve inceleme yapmak için ihtiyaç duydukları kanı kendilerinin aldığını belirten Akar, “2 yıl içerisinde Kızılay’dan başka kimse kan almayacak. Türk Kızılayı, Türk insanının kan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılayacak. Bir ünite kan bağışlayan kişi, üç hastayı yeniden hayata tutundurmuş oluyor. Dünyanın en modern testlerini bu kanlar üzerinde yapıyoruz. Bunların serolojik ve biyolojik testlerini yapıyoruz” şeklinde konuştu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.