Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. HPV testinin bedava olarak yapıldığına dikkat çeken Kayıkçıoğlu, “Kadınların tetkik, smear ve HPV testini yaptırmayı dikkatsizlik etmemesi fazla önemlidir” dedi

Afiyet Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Bayan Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini ve Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türü olup, jinekolojik kanserler aralarında ilk üçte yer aldığını belirterek, “Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında kayda değer bir etkiye sahip olmasına karşın, hala kadınlarımız serviks kanseri nedeniyle ölmeye devam etmektedir” dedi.

EN YAYGIN ÜÇÜNCÜ KANSER

AA’nın haberine göre; Kayıkçıoğlu, rahim ağzı (serviks) kanserinin kadınlarda meme ve kalın bağırsak kanserlerinden sonradan en yaygın üçüncü kanser olarak bilindiğini söyledi.

Rahim ağzının tetkik sırasında kolay görülebilen bir organ olmasının, hastaların konforunu bozmadan basit ve etkili yöntemlerle tarama olanağının bulunmasının, rahim ağzı kanserinin erken tanınmasını sağladığını dile getiren Kayıkçıoğlu, şu bilgileri verdi: “Tarama nedeniyle rahim ağzı sürüntüsü (servikal smear) ya da HPV testi kullanılmaktadır. Her iki testin beraber kullanılması eğer rahatsızlık varsa yakalama şansını artırmaktadır. Dünya genelinde 2 dakikada bir kadın, rahim ağzı kanserinden ölmektedir. Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür ve jinekolojik kanserler arasında birincil üçte yer almaktadır. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında manâlı bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlarımız serviks kanseri sebebiyle ölmeye devam etmektedir.”

“HPV’NİN EN BÜYÜK DOSTU SİGARA”

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, smear testinin dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir tarama türü olduğunu belirterek, “Bu sitolojik tarama testi ile henüz şikayet verecek ışık halkası gelmemiş olan rahim kanseri veya kanser öncesi hastalıklar saptanabilir” dedi.

Rahim ağzı kanserinin, Human Papilloma Virüsü (HPV) ile ilişkisi olduğunun bilindiğine işaret eden Kayıkçıoğlu, şöyle devam etti: “HPV, sadece insanda hastalık yaratıcı, 100’ün üstünde öbür tipe sahip bir virüs ailesidir. Yüksek riskli bir takım tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine niçin olur. En sık bulaş şekli cinsel ilişkidir. HPV’nin yüzde 80-90’ı vücudun savunma hücreleri göre yok edilir. HPV’nin vücuttan atılamadığı bireylerde kanser öncüsü hastalık gelişimi takriben 3-5 sene, kanser gelişimi 10-20 sene sürer. Virüse bağı değişikliklerin bu değin uzun vakit alması erken tanı açısından büyük şanstır.
HPV’nin en büyük dostu sigaradır. Sigara içenlerde HPV enfeksiyonları, kanser öncüleri ve kanser daha basit gelişir. Eğer HPV ve yaptıklarından korkuyorsanız sigara ile aranızdaki dostluğu gözden geçirmenizi öneririz.”

HPV TESTİ, 30-65 YAŞ ARASINDAKİ HER KADINA ÜCRETSIZ

Fulya Kayıkçıoğlu, Türkiye’deki ulusal tarama programı çerçevesinde 30-65 yaş arasındaki her kadına HPV testinin ücretsiz olarak yapılabildiğini vurgulayarak, deneme sonucu negatif olan kadınlara 5 yıl daha sonra testin tekrarlanmasının önerildiğini bildirdi.

Hastanın HPV testinin fazla çıkması durumunda, HPV tipi ve servikal smear sonucu göz önünde tutularak, kolposkopi için bir üst merkeze yönlendirildiğini belirten

Kayıkçıoğlu, “Kolposkopi rahim ağzının mikroskop gibi bir alet yardımı ile büyütülerek incelenmesi işlemidir. Jinekolojik muayeneden fazla bambaşka bir operasyon değildir, yalnız azıcık daha uzun sürer. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş solüsyonlar uygulandıktan sonra kararsız bir görünüş saptanırsa biyopsi alınabilir.

Kadınların rahim ağzı kanseri taraması için tetkik, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmalkârlık etmemesi çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.