Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Yaz geliyor, günler uzamaya, havalarda ısınmaya devam ediyor. Bilhassa yürek hastaları büyüyen sıcak havalarda daha itinalı olmaları gerekiyor. Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, yaz döneminde bilhassa kalp hastaları açısından ortaya çıkan risklerle ilgili bilgi verdi.
Yücel, “Yazın gelmesi ile birlikte tatil planları yapılmaya çoktan başlandı. Tatilin verdiği rahatlık ile birlikte ırk kendilerini ayrıca ruhen ayrıca de bedenen rahatlatmakta, kişi kendini yenilenerek jurnal hayatın streslerinden yürüyüp gitmek için gayret göstermektedir.
Fakat birçok zaman tatil ile birlikte kalp sağlığını negatif yönde etkileyen hatalar, yürek krizleri ve hipertansiyon ataklarını da tetiklediği gözlenmektedir.
Haber bültenlerinde sıkca duyduğumuz sıcak hava ile birlikte ani kalp krizlerinden ölümlerde ortaya çıkmaktadır.
Yürek krizi, yürek yetersizliğinin kötüleşmesi, ritim bozuklukları ve hastanelere kalp hastalığı nedeni ile yatış oranları kış aylarında yaza göre çok daha yükselir.Kış aylarında hava kirliliği ve büyüyen solunum yolları enfeksiyonları özellikle ,kalp yetersizliğinde kötüleşmeye ,soğuk hava sebebiyle koroner atardamar hastalarında damar spazmları ve göğüs ağrıları,kalp krizi, hatta ani ölümler görülebilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında daha sık yürek rahatsızlıkları ortaya çıkar.” dedi.
 
NEDEN SICAK HAVALARDA ARTIŞ GÖSTERİR
Kalp hastalarının sıcak havalarda yani yaz döneminde daha tedbirli olmalı gerektiğini gösteren  Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel,
Kalp hastalarının büyük bir kısmı yaz günlerinde ,soğuk kış günlerine kadar fazla daha rahattır.Yakınmaları yazla birlikte kısmen rahatlayan yürek hastaları, bilhassa bu dönemde daha itinalı olmalıdırlar.Kendini daha iyi hissetmenin verdiği rahatlıkla ,daha uzun ve efor gerektiren sporlar ile bazen fark etmeden sınırlarını zorlayabilmektedir. Hastalar bilhassa yaz döneminde diyetlerini gevşetmekte,ilaçlarını kendilerince azaltabilmekte yada iyice bırakarak kendilerine hasar verebilmektedir. Yüksek sıcaklıklar ve yüksek nemin beraberinde getirdiği akışkan kaybı ,sağlıklı insanların bile ara sıra zorlarken , yürek yetersizliği olan kişilerde ,yürek krizi geçirenlerde,koroner damar hastaları ve kan basıncı hastalarında istenmeyen fena sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerle tansiyon ve kalp hastalarının bilhassa yaz aylarında dikkat etmeleri gereken bazı manâlı noktalar vardır.” diye konuştu.
 
NELERE DIKKAT EDİLMELİ?
Yürek ve kan basıncı hastalarının sıcak havalarda nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler aktaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, “Günün sıcak saatlerinde güneş aşağıda uzun zaman kalınmamalı. Güneşlenmek yada egzersizler ama güneş ışınlarının etkisi yitirdiği akşam saatlerinde veya daha serin olan sabah erken saatlerde yapılmalıdır.
aşırı sıcak cisim ısısını da artırır. Karoser sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için yürek atım hızı artar,cilde daha artı kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Ancak artı nemli havalarda terleme  ile soğutma sistemi etkili çalışamaz. Damar genişlemesi ve yürek hızı artışına eşlik eden sıvı kaybı,kalbi oldukça zorlar ve uzun zaman bu koşullarda çalışan kalpte mevcut problemler belirginleşip ,ağırlaşabilir. Göğüs ağrısı ortaya çıkabilir,yürek yetersizliği kötüleşebilir,kan basıncı düşebilir veya sıcak stresi ve dengenin bozulması ile tansiyon fazla yükselebilir. Bilhassa yaşlı hastalarda bu durumlar önemli sonuçlara yol açar.
böylece ilk kez su,meyve suyu,ılık çaylar olmak üzere bol değişken alınmalıdır. Hava sıcaklığı, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarına göre değişmekle birlikte günde minimum 2 – 2.5 litre değişken içilmelidir.
Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi baskı gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Kalp hastaları daima ancak diyetlerini bozmamalı, bol miktarda taze sebze sebze ve meyve tüketilmelidir.Bu besinler ayrıca bol akışkan içerirler,hem de vitamin ,mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler. Alkol ve kafein tüketiminden uzak durulmalıdır.
Egzersizin türü ve düzeyini devretmek üzere kalp doktoru ile görüşülerek ,bazı yaz sporları ,denize girmek dahil yapılabilir. Yapılan egzersizlerin yürek sağlığını korumak için olduğu unutulmamalı ve çalışma için sınırlar zorlanmamalıdır.

Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli,bakımlı ,bol,ince kumaşlar tercih edilmeli,şapka giyilmelidir.
Doktorunuzla görüşmeden kalp ilaçlarınızı azaltmamalı,bırakmamalısınız.Uzun tatile, seyahate çıkmadan mutlaka kalple ilgili kontrolleri yaptırmalısınız.
Yukarıdaki öneriler pek çok yürek hastası için geçerli olmakla birlikte ,fazla değişik ve öbür ciddiyette yürek hastalığı olduğunu , hastalığınıza ve size uygun en doğru önerileri ,takibinizi yapan doktorunuzun verebileceği unutulmamalıdır.” diyerek sözlerine son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.