PSİKOLOJİK HASTA MISINIZ?

PSİKOLOJİK HASTA MISINIZ?

Pek çok maddesel rahatsızlık ortaya çıkarken veya mevcut hastalıklar form değiştirirken, psikolojik sorunlar da benzer ölçüde artıyor. Uzmanlar psikolojik sorunların hastalıkların tetikleyicisi olduğunu söylüyor.

   Baş ağrısından, omuz ve bel ağrılarına, obeziteden, hormonel bozukluklara, saç dökülmesinden kansere dek pek fazla hastalığın ana sebebinin bilinçaltımızda gizli olduğunu bahis eden uzmanlar bu hastalıkların çözümünü de terapilere bağlıyor. Uzmanlara göre insanın bedensel hastalıklardan kurtulmak için bunun sebebini bilinçaltında bulması ve bu sorunu iyileştirmesi gerekiyor.  Örneğin adet düzensizliği vb. bir hastalıkla karşısında karşıya kalan bir kadının gerçekten cinsellik ile ilgili farkında olan olduğu ya da olmadığı bir takım sorunlarının olduğu, sürekli omuz ağrısı çeken insanların artı yükümlülük yüklendiği, akne veya sivilcelerin kendini beğenmemekten kaynaklandığı, kanser hastalılarının aralıksız rol yapma, hayatta tutunabilmek namına kendisi olamamaları, astım hastalarının kendini boğulmuş ve baskı altında hissetmeleri gibi nedenlerden dolayı hasta oldukları belirtiliyor.

   Bedenin bu hastalıklardan kurtulmasının en önemli yolu ise bu hastalıkların temelde hangi kişisel soruna dayandığını bulmak ve o sorunu ortadan uyandırmak. Somurtkan takdirde ilaçlarla o rahatsızlık değil olsa da kişisel sorun giderilmediyse tekrar nüksedecek ya da bambaşka bir hastalık olarak gelecek, birey bu döngüden kurtulamayacaktır. Bilinçaltında yatan bu sorunlar ise fakat bir uzman desteği ile keşfedilip ortaya çıkartılabilir. Kişinin kendi kendini keşfetmesi muhakkak mümkün ancak hayatındaki olumsuz döngüleri birbirine bağlama da maalesef yetkisiz kalacağından bilirkişi desteği ile sorunların üstesinden gelmesi muhtemel olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.