Yorgunluk Sendromu

Yorgunluk Sendromu

ARA SIRA hepimiz her şeyin ters gittiğini düşünmüşüzdür. Herşeyin ters gittiğini hiçbirşeyin düzelmeyeceğini. Çoğu süre bu geçici bir durumdur. Dr. İlkay Munoz Paris, dermansızlık sendromunun, yaygın olarak insanların yüz yüze çalıştığı mesleklerde bireylerin, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri, işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları ve kişisel başarı duygularında azalma biçiminde görülen bir sendrom olduğunu belirtti.

Bitkinlik sendromu ile ilgili olarak Dünya Sıhhat Örgütü’nün yayınladığı Dünya Sıhhat raporunda tükenmişliği;  Artı alıştırma ile ortaya çıkan fazla bir duygusal takâtsizlik ve bunun sonucunda meslek ve sorumluluklarını yerine getirememe durumu olarak tanımladığını bildiren Anti-Aging ve Regenerative Tıp uzmanı Dr.İlkay Munoz Paris, “Buna kadar; kişi zaman içinde kronikleşmiş bir şekilde bitkinlik yaşar; işinden soğur, kendi içine çekilir ve artan bir şekilde beceriksiz olduğunu hisseder. Maslach’a kadar tükenmişliğin en manâlı boyutu duygusal tükenmişliktir. Çalışanlardan örgütsel ve bireysel yöndeki beklentilerin hissi tükenmişlikle ilk elden ilişkili olduğu bilinmektedir. Tükenmişliğin ikinci boyutu olan duyarsızlaşma çevresini, işini teftiş edemediğini düşünen çalışanın negatif bir olayla karşılaştığında kendini biçare hissetmesi ve bu durumda başa çıkmak için makine gibi davranmaya başlaması şeklinde gözlenmektedir. Tükenmişliğin üçüncü boyutu kişisel galibiyet noksanlığı ise çalışanlar takdir edilmediklerini düşündüklerinde ortaya çıkmaktadır. Birey kendini çaresiz ve olayları denetim edilemez hissettiğinde kendi yeteneklerini sorgulamaya başlamakta ve bu durum kişisel başarı noksanlığına niçin olmaktadır” dedi.

Adrenal tükürük testinin, yorgunluk sendromu tanısında önemli testlerden birisi olduğunu anlatan Dr.İlkay Munoz Paris, “Günde 4 öbür tükürük örneği toplanır, bu örneklerde Kortizol, DHEA, 17-OH progesterone, IGA saliva ve Gluten İntolorance testlerine bakılır. Uykusuzluk, Bitkinlik, Fazla kilo alma, Depresyon, Sık Sık hastalıklara yakalanma, Vücut savunma sisteminde zayıflama, Asabiyet, agresif, agresif ruh hali, şeker hastalığı hastalığı, Tiroid hastalıklarında altta yatan Adrenal Yorgunluk Sendromunu saptamak amacıyla kliniğimizde Tükürük Testi yapılmaktadır” dedi.

Beslenme alışkanlıklarında tükenmişlik sendromuna etkisi olabileceğini düşünen uzmanlar sağlıklı beslenmeninde manâlı olduğunu belirtti. İnsanların mutlaka kendilerine zaman ayırması gerektiğini ve kişiyi mutlu eden seylerin ara sira tekrarlanması gerektiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.