Kuytu kalp krizi belirtileri nelerdir?

Gözlerinizde ışık çakmaları retina yırtığı olabilir

Gözlerinizde ışık çakmaları, flaş patlamaları varsa bu retina yırtılmasının habercisi olabilir. Uzmanlar, orta yaş ve üzerinde daha sık olmakla beraber, her yaşta gözlenebilen retina yırtılmalarının acele tedaviyi gerektirdiğini söylüyor.

Dolayısıyla gözlerinizde ışık çakmaları, flaş patlamaları gibi şikayetler ortaya çıkarsa, aynı zamanda miyopsanız, en kısa sürede bir göz muayenesinden geçmelisiniz.

Retina dekolmanının (retina yırtığı) uyarıcı belirtileri:
– Işık çakmaları
– Görüntüde yeni oluşan siyah noktalar
– Görme alanı önünde hareket eden bir perde

Bu belirtiler mutlaka retina dekolmanı anlamına gelmez, lakin muhtemel olduğunca erken dönemde göz doktoruna başvuru etmelisiniz. Göz doktoru, gözünüzü genişleterek retina dekolmanı tanısını koyabilir. Bir Takım retina dekolmanları sıradan göz muyenesi esnasında saptama edilir. Retina yırtığı veya erken evredeki bir retina dekolmanını saptamak için daha özenli bir muayene gerekir.

Retina dekolmanının (retina yırtığı) tedavisi
Retina yırtıklarının çoğu geri yerine yapıştırmak için lazer cerrahisi veya kriyoterapi (dondurma) ile tedavi edilir. Bu tedaviler, öyle fazla hastalık vermeden muayenehane şartlarında yapılabilir. Böylece retina dekolmanı önlenir. Bir Takım olgularda yırtık hiç tedavi edilmeden takip edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.