Orta Yaşlı Mısınız ? Orta Yaş Sendromunda Mısınız ?

İnsanların pek çoğu, yaşlarını gizlemelerinin sebebini, orta yaş sendromu olarak adlandırmaktadırlar. Orta yaş sendromu yaşıyorsanız eğer, 35 yaşını geçmiş olmanız gerekmektedir herşeyden önce; çünkü gelişen teknolojinin bizim için sunmuş olduğu nimetler arasında, tıp ile ilgili ilerlemeler de büyük ölçüde başarı kaydetmektedir, ve gelişen tıp ile birlikte, insan ömrünün 70 yıldan daha fazla olduğunu düşünmemiz yanlış olmayacaktır. Bu nedenle, ”yaş 35, yolun yarısı eder” sözlerini rafa kaldırmanın zamanı gelmiş demektir. Kendinizi orta yaşlı olarak görüyorsanız, size vereceğimiz soruları”evet” olarak yanıtlıyor olmanız gerekmektedir.

 

 • Orta yaş sendromuna girecekseniz eğer, gazeteyi en az kol mesafesinde okuyor olmanız gerekmektedir. Siz nasıl gazete okuyorsunuz; kol mesafesinde mi?
 • Daha önceki zamanlarda, rahatlıkla yediğiniz yiyecekler arasından size dokunan yiyecekler var ise, artık orta yaşlısınız demektir. Böyle yiyeceklerin var olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Önceleri yüksek sesle müzik dinlemekten hoşlanıyor olabilirdiniz; ancak şimdi yüksek sesle müzik dinlemek sizi rahatsız mı ediyor? Başınızı mı ağrıtıyor? O halde artık orta yaş sendromuna girebilirsiniz.
 • Daha önceki yıllarda, sıcakta duramaz ve klimalı ortamlara kaçarken, şimdi size klimanın dokunduğundan şikayet ediyorsanız; üzgünüz ama, siz artık orta yaşlısınız.
 • Son zamanların gözde internet sitesi ve sosyal paylaşım ağı, facebook’ta, arkadaş bulucu ile arkadaşlarınızı bulmaya çalışıyorsanız, siz orta yaşa gelmişsiniz demektir.
 • Başınızda saç olmamasına karşın, siz yine de kulak hizasından saçlarınızı taramaya çalışıyorsanız da orta yaş sendromuna girmişsiniz demektir.
 • Pek çok kişi, çay ve kahvenin uyku kaçırdığına inanmaktadır. Ancak siz bunun böyle olmadığını biliyor; ve kahve ile çay içmeyi çok seviyorsunuzdur. Ancak bir zaman gelir, ”haklılarmış” demeye başlarsınız. İşte bu zaman geldiğinde, siz artık orta yaşlısınız demektir.
 • Orta yaş belirtilerinden bir tanesi de vücudunuzda meydana gelen sebepsiz ağrılardır. Bu sebepsiz ağrıları siz de yaşıyorsanız eğer, artık orta yaştan şikayet edebilirsiniz diyebiliriz.
 • Genelde gençlerin, makyaj ve kuaför için para harcadıkları söylenir. Ancak işin aslı aslında öyle değil. Orta yaş sendromuna giren bayanların, derdine düştükleri cilt ve saç bakımı için harcanan para, gençlerin harcadıklarından çok daha fazla. Eğer sizin de makyaj malzemesi ve kuaför için harcadığınız faturalarınız kabarmaya başladıysa, orta yaş sendromuna girdiniz demektir.
 • Bizim zamanımızda… diye başlayan cümleler kuruyor; ve kendinizden küçük yaştakileri eleştiriyorsanız, orta yaş sendromunda değil; artık orta yaşlısınız demektir.
 • Pek çok kişide görülen bir durum olan, yemek sonrasında ağırlık çökmesi olayı da, sizin orta yaşlı olduğunuzu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.