Böbrek Taşı Tedavisi

 

 

Böbrek taşı, pek çok kişinin baş etmek durumunda olduğu sağlık sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Böbrek taşı tedavisi de bu anlamda büyük önem arz etmektedir. Böbrek taşı tedavisi önemlidir; çünkü böbrek taşı ağrısını çekenler, böbrek taşı tedavisi olmadan rahat edemeyeceklerini belirtmektedirler. Bu yazımızda sizlerle, böbrek taşı tedavisi hakkında bilmeniz gereken bir takım önemli noktaları paylaşacağız..

Böbrek taşı tedavisinde, her şeyden önce şunu unutmamamız gerekmektedir. Böbrek taşı tedavisi için öncelikle, küçük durumda olan böbrek taşlarının kendiliğinden düşmesi için bir süre zaman tanımak gerekmektedir. Böbrek taşının tedavisinde şunu unutmamak gerekir: böbrek taşının tedavisi, böbrek taşının konumuna; ve böbrek taşının boyutuna göre farklılık gösterebilmektedir. Böbrek taşı tedavisi için doktoruna başvuran kişilerden, doktor tarafından, adı IVP olan bir film istenecektir. Böbrek taşı hakkında bu film sayesinde bilgi alacak olan doktor, böbrek taşı tedavisini de buna göre uygulayacaktır. IVP isimli filmde, böbrek taşının konumuna bakacak olan doktor, böbrek taşı tedavisinin gerekli olduğunu düşünür; ve böbrek taşının kendiliğinden düşemeyeceğine karar verecek olursa, bu durumda böbrek taşı tedavisi için bir takım operasyonlara başvurulabilir.

Böbrek taşı tedavisinde, bir kaç yıl öncesine kadar, açık böbrek taşı ameliyatlarından yararlanılıyordu; fakat son bir kaç zamandır, teknolojinin gelişmesi ile birlikte, böbrek taşı tedavisinde, daha farklı yöntemlerden yararlanılmaya başlanılmıştır.

Böbrek taşı tedavisinde, taş kırma makinesinden yararlanıldığından söz edebiliriz. Taş kırma makinelerindeki şok dalgaların, vücudun dışından, sıvı bir şekilde böbrek taşına uygulandığından söz etmek gerekmektedir. Bu sayede, böbrek taşının kırılması sağlanmaktadır. Böbrek taşı tedavisinde, taş kırma makinesi, böbrek taşını, vücuda zarar vermeden kırdığı gibi, böbrek taşı kırıntılarının, vücuda hiç bir şekilde zarar vermeden vücuttan atılması da sağlanmaktadır.

Böbrek taşı tedavisi yöntemlerinden bir diğeri de üreteskopi yöntemidir. Üreteskopi yönteminde uygulanan işlem şudur: bir teleskop yardımı ile girilir ve idrar borusuna, mesaneye, ve buradan da üreterlere kadar gidilir. Böbrek taşı tedavisinde kullanılan üretereskopi yöntemi ile, böbrek taşı görüldüğü yerde direk kırılır, ve üretereskopide, böbrek taşının vücuttan çıkması beklenmez; üretereskopide böbrek taşı vücuttan çıkartılır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.