Obezite Nedir? Niçin Oluşur ?

Obezite Nedir? Niçin Oluşur ?

Obezite, yeme bağımlılığı demektir. Dolu olunmasına karşın, el altından gıda tüketimine devam etme, sürekli bir şeyler tüketme ricası ile birlikte alınan birçok fazla kilo anlamına gelmektedir. Obez olarak anılan kişiler, açlıklarını bastırmak…

Obezite, yeme bağımlılığı demektir. Dolu olunmasına karşın, gizlice yiyecek tüketimine devam etme, aralıksız birşeyler tüketme ricası ile birlikte alınan birçok artı kilo anlamına gelmektedir. Obez olarak anılan kişiler, açlıklarını bastırmak yada öğün olarak gıda tüketmek kavramlarında uzaklaşmaktadır. sürekli olarak birşeyler yeme isteği onları bağımlı yapmaktadır. Eğer bu hastalıktan iyileşmek isteniyor ise, öncelikle psikolojik bir rehberlik alınması çok önemlidir.Obezite hastalığı günümüzde hiç de önemsenmeyecek boyutlarda değildir. Obezite nedenleri ise genelde psikolojik bulgular taşımaktadır.  Obezite ile mücadele için Sagliksiteniz.com sizin için bilmeniz gerekenleri araştırdı.

Bilindiği üzere besin; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı esas değin devamlı yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır
İnsanın büyümesi, gelişmesi, dinç ve üretken olarak uzun süre yaşaması için zorunlu olan besin öğelerini yeterli ve dengelenmiş miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.
Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.
Jurnal yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, mektep çocuğu, genç, yaşlı, emekçi, sporcu, yürek-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, kalıtımsal ve fizyolojik özelliklerine ve rahatsızlık durumuna tarafından değişen jurnal enerjiye ihtiyacı vardır.
Sağlıklı bir yaşam devam etmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.
Erişkin erkeklerde ceset ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.
Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden pozitif olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.
Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri manâlı ölçüde sınırlamıştır.
Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve artı enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha artı) sonucu ortaya meydana çıkan, hayat kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.
Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.