Körlerin Kullandığı Alfabe Hangisidir?

Körlerin Kullandığı Alfabe Hangisidir?

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş nedenlerden ötürü doğuştan görme yeteneğimiz olmayabiliyor ya da yaşamımızın kesin bir döneminde geçirdiğimiz bir hastalık veya kaza gibi durumlar sonucunda da görme yeteneğimizi kaybedebiliyoruz. Bilim insanları kör olarak hayatlarına sürekli ve hiçbir şekilde gözlerinin açıkla imkanı bulunmayan hastalar için körler alfabesi geliştirdiler. Körlerin kullandığı alfabeye Brailler alfabesi denilmektedir. Peki, körler alfabesi nedir, nasıl kullanılır ve ne zaman bulunmuştur. İşte merak edilen görme sağlığı olmayan insanların kullandığı körler alfabesi hakkında tüm merak edilenler.

Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki sütun içeren dikdörtgen harmoni üstüne dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan herkes altmışdört ayrı kombinasyondan birini oluşturması için bambaşka şekillerde dizilir.
Bu harfleri isimlendirmek için noktaların bulunduğu her bir pozisyon, yerlerine kadar söylenir;

* yukarıdan aşağıya, sol yanda 1’den 3’e dek (temsilî L harfi)
* sağ ve sol yandan birinci (temsilî C harfi)

Braille sistemi gerçekten Charles Barbier’nin Napolyon’un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirildiği sisteme dayanır. Barbier’nin sistemi karmakarışık ve öğrenilmesi zordu zira askeriye tarafından da reddedilmişti. 1821 yılında Charles Barbier, Paris Millî Enstitüsü’nün körler bölümünü ziyaret etti ve Louis Braille ile tanıştı. Braille, Barbier’nin en büyük eksiğinin, alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyledi. Bu buluşta bir sembolden diğerine çabucak geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, âmâ alfabesinde devir yapan 6’lı nokta sistemiydi.

Braille alfabesi

Braille imlâ sistemi, karakterleri dünyada ilk kez ikili şema ile belirten yazı sistemidir. Ana dili Fransızca olan Braille’in Fransızca’daki vurgu harflerini göstermekte kullandığı gibi, Braille yazı sisteminde, mesela Türkçe için Ö, Ü, Ğ, Ç, Ş seslerini uygulamak için de yeni semboller oluşturulur. Bunun haricinde kullananlarına sadece 64 mümkün seçenek sunan yazım sistemi, matematik ve müzik sembolleri içinde tasarlanan işaretleri kapsayabilir. Keza, öğrenenlere daha süratli okuma teknikleri de öğretilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.