Ağrılı Cinsel İlişki Nedenleri

Ağrılı Cinsel İlişki Nedenleri

Cinsel birleşmede kadının ağrı çekmesi, ağrılı birleşme ya da ağrılı cinsel ilişki olarak tanımlanır. Ağrılı cinsel ilişkinin sebepleri oldukça çeşitlidir. Kimi zaman geçirilen bir ameliyat, kimi zamanda doğuştan olan var olan sorunlar ağrılı cinsel birleşime neden olmaktadır. İşte kadınlarda ağrılı cinsel ilişki sebepleri.

Cinsel birleşme (penisin vajina içine girmesi) “penetrasyon” olarak bilindiğinden, disparöni “ağrılı penetrasyon” veya “ağrılı cinsel penetrasyon” olarak da geçmektedir.

Vajen veya vulvanın enfeksiyonları (Vajinit ve vulvit’ler)
Vajinitler çoğunlukla vajinal akış ve kaşıntı (pruritis) şikayeti ile kendisini gösterir.

Vajinal mantar enfeksiyonları, vajinal trikomonas enfeksiyonu ve Gardnerellaya ast gelişen bakteriyal vaginosis enfeksiyonları kişilerde cinsel ilişkide sızı şikayetlerine yol açabilmektedir.

Vulvitler ise başlıca dış genital alanda yanma, kaşıntı, acı veya döküntülü lezyonlar ile karakterizedir.

Vulvitler aralarında vulvar mantar enfeksiyonu,

İyi iyileşmeyen doğum dikişleri
Olağan doğum dikişlerinin iyi iyileşmemesi de kadınlarda cinsel ilişki sırasında sancı, acı hissi oluşturabilmektedir.

Vajina ameliyatları
Vajina daraltma ameliyatları, vajinal yolla rahmin alınması ameliyatları (vajinal histerektomİ) de uygun şekilde iyileşmediği takdirde kadınlarda ağrılı penetrasyon (ağrılı cinsel birleşme) nedenidir.

Vajen girişinin allah vergisi darlığı
Nadir görülen ve doğuştan gelen bu anomaliler aralarında en sık rastlanılanı “Rokitanski Mayer Küstner Hauser Sendromu” dur. Bu sendromda vajina kısa ve kör olarak sonlanmaktadır.

Menopoz
Menopoza bağlı vajinal kuruluk ve atrofi (dokunun küçülmesi) kadınlarda ağrılı cinsel birleşmenin sık nedenleri arasındadır. Menopoz ve cinsel yaşam aşağı daha detaylı olarak ele alınmaktadır.

Kızlık zarına ast anormallikler
Kızlık zarı’nın normalden kalın olması (rigid hymen). Keza kızlık zarının cinsel birleşmeye engel olacak şekilde yüksek cepheli ve minik delinmiş olması. Bu nesil kızlık zarı (hymen) çeşitleri aralarında yarımay kızlık zarı (cressent hymen), cribriform hymen sayılabilir.

Vajinal kayganlığın azlığı
Vajenin kayganlığını karşılayan sekresyonların (salgıların) az olması gibi durumlar yüzeyel disparoniye niçin olabilmektedir. Vajinal kayganlığın azlığı “vajinal kuruluk” olarak bilinmektedir.

Endometriozis
Endometriosis, batın içinde yapışıklıklar ile kendisini gösteren immünolojik bir hastalıktır.

İç genital organlardaki patolojiler
Rahim, yumurtalık, tüpler ya da daha alçak karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye neden olabilmektedir. Örnek olarak uterin myomlar, yumurtalık (over) kistleri, tuboovaryen abseler sayılabilmektedir.

Geçirilmiş batın ameliyatları
Apandisit, sezaryen, myom ameliyatları gibi bir takım batın ameliyatları ardından kişilerde daimi kasık ağrısı ya da cinsel ilişki esnasında derinde (kasık ve karında) sancı şikayeti gelişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.