Mitral kapak hastalığı niçin olur?

Mitral kapak hastalığı niçin olur?

Kalpte bulunan ve görevi kanın sol kulakçıktan sol karıncığa akışını aranje etmek olan, yapı bakımında iki kanatlı bir kapak olan mitral kapağın hasara uğramasından gelişen yürek hastalıklarına mitral kapak hastalığı denmektedir. Kapak açıldığı süre kan akışı gerçekleşirken, kapandığında da kan akımını ayrıntılarıyla durmaktadır. Eğer bir darlık ya da yetmezlik gibi sorunlar kendini gösterirse mitral kapak hastalığı ortaya çıkar ve bu durumda istenilen düzeyde kan akışı sağlanamadığı için hastalarda mütenevvi şikayetler kendini göstermeye başlayacaktır. Mitral kapak darlığına ve yetmezliğin niçin olan sorunları merak edenler için, mitral kapak nedenleri hakkında uzmanlarımızdan bilgi aldık. işte mitral kapak hastalığının nedenleri…

Mitral kapak niçin olur?

Kalp ve damar uzmanları yürek hastalıkları arasında en sık rastlanan sorunun mitral kapak hastalığı olduğunu söylemekteler. Bilhassa de hastalarda romatizmal kalp hastalığı mevcutsa, bu hastaların mitral kapak hastası olma riskleri fazla daha yüksektir. Kalp yetmezliği olanlarda da mitral kapak hastalığı ortaya çıkıyor.

Mitral kapak hastalığı bununla birlikte erkeklere nazaran kadınları etkisi altına aldığı için kadınların mitral kapak hastalığına daha meyilli olduğu anlaşılıyor. Eğer kadınsanız ve romatizmal yürek hastalığını varsa, yüksek bir oranla mitral kapağınızda da sorun var demektir.

Mitral kapak hastalığının en kayda değer nedeninin romatizmal yürek hastalığı olduğunu söyleyen bilirkişi hekimler, bu hastalığın hafife alınmaması da önemle rica etmekteler. Mitral kapak nedeni mutlaka teftiş altına alınmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.