Hipofiz bezi tümörünün belirtileri

Hipofiz bezi tümörünün belirtileri

Beynin merkezinden fasulye büyüklüğü biçiminde yer alan hipofiz bezleri yaşama dair manâlı hormonlar taşıyan, tiroid, kortizon, cinsiyet, su dengesi ve artış hormonlarını idare eden, kendisi minik görevi büyükçe olan biz bezdir. Hipofiz bezlerinde ortaya çıkan sorunlar yaşamı ciddi derecede etkilemektedir. Hipofiz bezlerinde görülebilecek en güvenli olmayan durumlardan bir adam başına de hipofiz bezi tümörüdür.

Hipofiz bezi tümörü ise, hipofiz bezlerinde ortaya çıkan anormal gözenekli olan büyümeleri olarak tanımlanır ve bu tümörlerin teşhisi bazen epeyce şiddet olabilir. Hipofiz bezi tümörünün ortaya çıkmasında uzmanlar kalıtımsal faktörlerin etkin olduğunu söylemekteler.
Hipofiz bezi tümörü belirtileri her kişide bambaşka ve farklı alanlara yönlendirilmiş olabiliyor. genel olarak  hipofiz bezi tümörü belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozuklukları, mide bulantısı, kusma ve unutkanlıktır.

Hipofiz bezi tümörünün bulunduğu yere tarafından belirtilerde değişmektedir. Eğer hipofiz bezi tümörü tirotrpin salgılayan bezlerde ise mide bulantısı, kusma, adet sonlanması, kısırlık, sıcağa ver soğuğa aleyhinde duyarlılık, olağandışı çoğaltma, yüksek kan şekeri, libidoda düşüş, ağrılı cinsel ilişki, kalsiyum eksikliği, kemiklerde çatlaklar, vajinal kuruluk, kilo kaybı, çabuk yürek atışları ve nefes darlığı şikayetleri ortaya çıkar. Büyüme hormonu salgılayan bezlerde ortaya meydana çıkan hipofiz bezi tümörlerinin belirtileri ise uyku apnesi, el, ayak ve dilde şişmeler, yüz hatlarında değişiklik, etap boyutlarında değişim, yüzde felç, karpal tünel sendromu, eklem ağrıları, aşırı terleme ve ciltte yağlanmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.