Kalp damar tıkanıklığı belirtileri

Kalp damar tıkanıklığı belirtileri

Dünyada ölümlerin en başında gelen hastalık gruplarından olan yürek damar tıkanıklığının tanısı ve tedavisinin konulmasında geç kalınmadığı müddetçe, sorun kısa sürede ortadan kaldırılabiliyor ve hastalar eski sağlıklı yaşamlarına bitmiş kazanabiliyorlar. Bunun için kalp damar tıkanıklığı belirtileri hakkında bilgilenmekte ve bu belirtileri hissettiğimiz zaman yürek damar hastalıkları uzmanına başvurarak tedavi olmayı önemsemek gerekir. Somurtkan durumda yürek damar tıkanıklığına ast büyüyen sorunlar hayatımıza mal olabilir. İşte kalp damar tıkanıklığının belirtileri.

Yürek damar tıkanıklığının belirtileri

Kalbin beslenmesini sağlamakla görevli olan ince kalp damarlarının içinden yaklaşık olarak dakika da 20 cc kan geçmekte ve efor sarf ettiğimiz süre bu damarlardan geçen kan miktarında takriben 3 katı oranında çoğaltma laf konusu olur. Kalp damarı içinde husule gelebilecek bir takım daralma ya da tıkanma olduğu süre damar içinden geçecek olan 250 cc’lik kan aniden gidemeyecek ve beslenmesi gereken organ ve dokular beslenmeden mahrum kalacaktır.

Takriben 250 cc’lik gitmesi gereken kan miktarı damar tıkanıklığından dolayı bir ande gidemeyeceği için giden kan miktarı layık düşüş olacaktır. Bilhassa dedamardan geçmesi gereken kan 100 cc’ye düşerse hasta efor sarfettiği zaman yürek, kan ve oksijen eksikliği nedeniyle bir takım belirtiler yaşayacaktır. Göğüs, kol, çene ve boyunda husule gelebilecek ağrılar kalp damar tıkanıklığı belirtileri olmaktadır. Egzersiz ve spor gibi efor sarfedilen durumlarda fazla ivedi yorulma, nefes darlığı yaşama, yürek çarpıntısının olması ve bayılma da kalp damarlarında tıkanıklık belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.