Kudret Narı Şekeri Düşürür Mü?

Gün geçtikçe Kudret Narı ile ilgili önemli araştırmalar yapılıyor. Çalışmalar kudret narı meyvelerinin ülser ve yaralarda etkinliği bulunduğunu ortaya koyuyor. Buna karşılık kan şekerinin düşürülmesindeki katkısı münakaşacı konular aralarında.

Kültürümüzde de kullanımı yaygın olan Kudret narıın bilimsel adı ile Momordica charantia, kabakgiller (Cucurbitaceae) ailesinden, tropik ve subtropik iklimlerde yetişen ve sebze olarak da yararlanılan bir bitki. Vatanı Afrika olmasına karşılık, birçok tropik ve subtropik iklimlerde ve giderek gelişen talep sebebiyle ülkemizde de yetiştiriliyor. Doğrusu bitkiyle başlangıçta çocukluğumda tanışmıştım. Annem mutlaka ameliyat olması önerilen mide ülserini iyileştirebilmek için komşuların önerisi üstüne kudret narı kullanmaya karar vermişti. Haziran ayında o zaman ikamet ettiğimiz Ankara’dan İstanbul’a giderek Darı Çarşısında salça konserve kutusundan üretilmiş saksı içerisinde yetiştirilmiş şekilde satılan meyveli kudret narı bitkisini almıştık. Bitkinin üzerindeki meyve adetine tarafından fiyatlandırılıyordu. Ankara’ya dönünce annem meyveleri çekirdekleri ile parçalayarak bir şişenin içerisine koyup üstüne sızma zeytinyağı ek ederek balkondaki tel dolapta bir ay bekletmişti.  Her sabah aç karnına o yağlı özütten içerek ülserini iyileştirmişti. sonradan araştırmacı olunca deney hayvanları üstünde yürüttüğümüz çalışmalar ile ülseri tedavi edici ve ülsere yol açan bakteri olan Helikobakter üstünde etkisini bilimsel olarak da kanıtlamıştık.

Kullanımı Oldukça Yaygın

Ondokuzmayıs Üniversitesi’nden araştırıcılar geçen sene yayımlanan çalışmalarında yağlı özütünün yara iyileşmesindeki etkinliğini deneysel olarak ortaya koydular; yangı oluşumunu baskıladığı ve yaranın çabuk kapanmasını sağladığını gözlemlediler. Malezyalı araştırıcılar da kudret narından hazırlanan merhemin diyabetik yaraların tedavisine olumlu katkılarını saptama etmiş. Kudret narının dünyada çoğunlukla tanıdık etkisi ise bizdekinden daha farklı; özellikle şeker hastalarında kan şekerini devirmek nedeniyle yaygın şekilde uygulanıyor. Ayrıca bağırsak yumuşatıcı (laksatif), soğuk algınlığında virüs ve bakterilere karşısında etkin, kan lipit seviyesini düzenleyici,  kurt düşürücü gibi etkileri bulunduğu bildiriliyor. Kan şekerini düşürücü etkisini ve tesir şeklini açıklamaya karşın olarak deney hayvanlarında yürütülen çalışmalarda etkisi ortaya konulmasına karşılık, ırk üzerinde yürütülen klinik araştırmalarda şeker hastalarında kan şekeri kontrolündeki etkisi net bir şekilde ortaya konulamamış. Bilhassa yürütülen klinik çalışmalarda deneysel tasarımın eksik olması nedeniyle bu çalışmalarda elde edilen bambaşka bulgular etkinliğin yorumlanmasında eksik kalıyor. Bu çalışmaları incelediğimde çoğunlukla elde edindiğim intiba şu şekilde;

Şeker İlaçlarına Kadar (metformin) Etkisi Yarı-Yarıya Daha Zayıf.

-Etkinliği yüksek miktarlarda (günde 2 gram bazı çalışmalarda ise 5 gram) ve uzun süreli (en düşük 4 hafta) uygulandığında artabiliyor.

-Şeker ilaçları (glibenklamid, metformin) ile birlikte uygulandığında ilacın etkisini kuvvetlendirebiliyor.

-Şeker hastası olmayan kişilerde kan şekerini düşürerek hipoglisemi şokuna yol açma tehlikesi yok.

Son yıllarda kudret narı meyvelerinin kan şekeri üzerindeki etkinliğinin aktüel popüler kavramlar olan metabolik sendrom, insülin direnci  ya da  şişmanlık tedavisinde ne derecede faydalı olabileceğine yönelik yorumlar dikkati çekiyor. Fakat bu yorumlarda etkin olup olamayacağı konusunda net bir sonuca varılamamış.

Sonuç olarak, kudret narı, ülkemizin yerli bir bitkisi olmamasına karşılık millet arasında bağırsak rahatsızlıkları, ülser ve yaraların tedavisinde etkinliği ile tanınmaktadır. Yürütülen bilimsel araştırmalar da ülkemizdeki bu uygulamaların etkinliğini ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.