Şeker Hastalığından Korunabilirsiniz

DIYABET günümüzün en yaygın hastalıkları aralarında yer alıyor. Kendinize iyi bakarsanız bu hastalıktan korunmak olası.

Kalp krizi, yüksek kan basıncı ve böbrek yetmezliği gibi çoğu hastalığa sebep olan şeker hastalığından korunmak muhtemel. DIYABET, çoğu hastalığı da beraberinde getiriyor. Yürek krizi, yüksek kan basıncı ve böbrek yetmezliği bunlardan sadece birkaçı. Son dönemin en yaygın hastalıklarından biri olan şekerden korunmak peki olası mü?

 OSM Ortadoğu Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Toy, bu konu hakkında manâlı bilgiler verdi. Şeker hastalığının organları bozduğunu kaydeden Toy, “Insanlar aralarında diyabet olarak tanıdık ‘diabetes mellitus”, pankreastan salgılanan ve kan da şeker seviyesini düzenleyen insülin adlı hormonun hiç yapılamaması ya da kullanılamaması sonucu artan bir hastalıktır.

Bu hastalıkta kanda şeker seviyesi yükselmekte ve sonuçta birçok organda bozulmalar oluşmakta; eğer yapılan çare ve önerilere uyulmaz ise ölümle sonuçlanmaktadır. Şeker hastalığında yürek krizi, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, felçler, körlük ve daha çoğu hastalık gelişmektedir dedi.

Korunmak Olası

 Şeker hastalığından korunabilmek için neler yapılması gerektiğini sıralayan Toy, “Günümüz yaşamının getirdiği stresten muhtemel olduğu değin etkilenmemeye niyetlenmek. Burada cümbür cemaat kendi ruhsal yapısını iyi tanımak ve buna kadar tedbirini ilerletmek zorundadır. İdeal kiloya varmak ve şişmanlıktan kaçınmak.

Sigara, alkol ve fena alışkanlıklardan uzak durmak. Dengeli ve doğal beslenmek. Suni kimyasal madde katkılı yiyeceklerden uzak durmak. (özellikle ahali arasında abur cubur denilen hazır gıdalardan) Uyumlu uyuklamak. Uyumlu spor yapmak (özelikle doğada yürüyüşler) Kendi merak ve yapısına yerinde hobi tarzında uğraşlarla ilgilenmek” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.