Rafine Şeker Bunama Sebebi

“Arıtılmış şeker”in etkilerinin araştırıldığı alıştırma sonucunda acayip verilere ulaşıldı. Çalışmanın yürütücülerinden İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, 2010 yılından bu yanlamasına fareler üzerinde “rafine şeker”in etkilerini araştırdıklarını söyledi.

Proje grubunda, Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Istek Taşkıran ve Prof. Dr. Altuğ Yavaşoğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Dürdane Aksoy, Kilis Devlet Hastanesinden Dr. Mustafa Sağcan ve Turhal Devlet Hastanesinden Dr. Volkan Solmaz’ın da bulunduğunu gösteren Erbaş, deneyde kullanılan sıçanlarda yaklaşık iki ay rafine şeker kullandıklarını anlattı.

Deneyde, 8 hafta sonunda sıçanların gösterdiği davranışları inceledikleri bilgisini veren Erbaş, “Uzun dönem rafine şeker bölge bu hayvanların karaciğerlerinde yağlanma olduğunu gözlemledik. Deneyimizde ayrıca bu sıçanlarda ciddi bir hafıza bozulması meydana geldi yani alzheimer’a aynı bir bunama ortaya çıktığını gözlemledik” dedi.

Bu doğrultuda deneyi sürdürdüklerini dile getiren Erbaş, “Yüksek miktarda rafine şeker verilen farelerde alzheimer’a aynı bunama tespit ettik. Farelere D vitamini tedavisi verdiğimizde ise alzheimer bulgularının tedavi edilebileceğini bulduk.

Erbaş, denek bulgularının keza klinik çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini belirtti. Erbaş, çalışmalarının sonucunun uluslararası prestijli Life Science dergisinde yayımlandığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.