Kör Eden Hastalıklar

Kör Eden Hastalıklar

Göz hekimleri herkesin ahenkli olarak göz muayenesi yaptırmalarını öğüt etmektedir. Göz sağlığı son derece önemlidir. Eğer ihmal edilirse kısmen ya da ayrıntılarıyla görme sorunları ile karşılaşılabilir. Göz sorunları körlüğe niçin olduğu gibi, başka hastalıklarda kör edebilir. Kör eden hastalıklar nelerdir, hep birlikte öğrenelim.

Göz doktorları göz muayenesinin çok manâlı olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini belirttiler. Bir Takım göz hastalıklarının ancak bu şekilde açıklanabileceği söylendi.

Ağırlıklı olarak 40 yaş üstü kişilerde görülen ancak her yaş grubunu etkileyebilen bu rahatsızlık, dünyada 4,5 milyon insanın kör olmasının sebebi.

Özellikle son yıllarda sık duyduğumuz göz hastalıklarından biri haline gelen glokom (göz tansiyonu), erken ve uygun olarak çare edilmediği takdirde önemli görme kayıplarına yol açıyor

Hastaneye göz sorunu nedeniyle başvuran hastaların üçte birinin diyabet hastası olduğunu, diyabetin körlüğe niçin olan hastalıklar aralarında ikinci sırada

Insanlar arasında sarı nokta hastalığı olarak tanıdık yaşa bağlı makula dejenerasyonu(YBMD), retinada meydana gelen zarar ile görme alanı merkezindeki(makula) görüşün azalması sonucu oluşuyor ve genelde 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülüyor. Sarı nokta hastalığı kör eden hastalıklar arasında üçüncü sırada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.