Fazla Kilo Hafızayı Da Vuruyor

Fazla Kilo Hafızayı Da Vuruyor

Obez insanların hafızalarının daha kuvvetsiz olduğu ortaya çıktı. BCC’nin haberine göre. “Quarterly Journal of Experimental Psychology dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçları, aşırı şişman insanların hafızasının çelimsiz arkadaşlarına kıyasla daha fena olduğunu ortaya koydu.

Cisim Kitle İndeksi (BMI) 18’den 51’e dek değişen 50 kişi üstünde yapılan araştırına, fazla kilolu almak ile “epizodik bellekte” veya geçmiş deneyimlerini anımsama yeteneğinde görülen zayıflama aralarında ilişki olduğunu gösterdi. Cambridge Üniversitesinden Dr. Lucy Cheke yaptığı açıklamada, deneklerden ayrı zamanlarda objeleri saklamaları istendiğini ve sonradan neyi, nerede, ne vakit sakladıklarının sorulduğunu belirtti.

Obez kişilerin us yeteneğinin, daha ince olanlara kadar yüzde 15 cılız olduğunu kaydeden Cheke. “Yüksek BMI durumlarında hafıza canlılığında azalma yaşanıyor ancak bellek kaybı gibi bir koşul laf konusu yok” dedi. Sağlığa Zararlı besin milyonları obeziteye iterken Türkiye’de de obezite oranının yüzde 30’lara ulaştığı belirtiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.