Kanser Riskini Tetikleyen Besinler

Kanser Riskini Tetikleyen Besinler

Günümüzde kanser hastalığı çok yaygınlaşmış durumda. Eski çağlarda kanser hastalığı şimdiye oranla daha azdı. Ama eski zamanlada kanser hastalığının da derhal olduğu gibi tedavisi yoktu. Kanser hastaları yedikleri vede içdikleri bütün besinlere dikkat etmeli vede fazla sağlıklı beslenmeliler. Birde kanser hastalarının uzaktan durması gereken gıdalarda var. Bizlerde bu nedenle  kanser hastalarının uzak durması gereken besinleri belirtiyoruz…

Sosisli Sandviç… Zira içinde çok artı nitrat vardır. Kanser koruma koalisyonu, çocukların ayda 12 adetten pozitif sosisli sandviç yememelerini önermektedir. Sosisli sandviçsiz yapamıyorsanız, sodyum nitratsız yapılan cinsini satın alın.

Işlenmiş et ve domuz pastırması… Sosisli sandviçte, domuz pastırmasında ve öteki işlenmiş etlerde yer alan benzer yüksek sodyum nitrat aynı şekilde yürek hastalığı riskini yükseltir. Domuz pastırmasında doymuş yağın aynı şekilde kanserde payı olur.

Yağda kızarmış şekerli çörek ya da lokma… Lokmalar kansere yol açan çiftli dertlerdir. Birincisi, bunlar beyaz undan, şekerden ve hidrojene yağdan yapılır, sonradan yüksek ısıda kızartılır. Bunlar, belki de kanser riskini arttırmak için yiyebileceğiniz en fena yiyecektir

Kızarmış patates Lokmalar gibi, kızarmış patates de hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar ayrıca, kızarma işlemi sırasında ortaya meydana çıkan ve kansere niçin olan akrilamid maddesini de içerir. Bunlara “French fries” yok, “kanser fries” olarak çağırılmalıdır.

Cips, kraker ve kurabiye, bisküvi… Hepsi genel olarak beyaz un ve şekerden yapılır. Etiketinde “trans yağlar içermez” yazılmış olsa bile, çoğunlukla eksik miktarda trans yağ vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.