114 yaşındaki dünyanın en ihtiyar adamı sigarayı bırakmaya çalışıyor

114 yaşındaki dünyanın en ihtiyar adamı sigarayı bırakmaya çalışıyor

 Yıllar önce alkolü bırakmış olsa da Fredie Blom halen sigara içmeye devam ediyor ve alışkanlığından kurtulamadığını “Her gün iki ila üç ‘ilaç’ içiyorum” diyerek anlatıyor.

Blom’un “hap” dediği, gazete kağıdına sigara boyunda sarılan tütünden başka bir şey yok. 114 yaşındaki tiryaki “Kendi tütünümü sarıyorum çünkü sigaraları sevmiyorum” diyor:

“İçimdeki sigara içme ricası fazla artı. Bazen kendime bırakacağım diyorum lakin bu kendime söylediğim bir yalan sahiden. Göğsüm bir duman almam için kesintisiz peşime düşüyor ve işte o süre bir ‘hap’ yapmam gerekiyor.”. Blom, “Bu tiryakiliğim için şeytanı suçluyorum çünkü o fazla dinç” derken afacan bir şekilde gülümsüyor.

‘Ayaklarım haricen bir problemim değil.’
Uzun boylu olan Blom’un yardımsız yürüdüğünü ve duyma güçlüğü dışarıda sorunu olmadığını anlatıyor. 8 Mayıs’ta 114 yaşına basan adamın dünya üzerindeki “en ihtiyar birey” olup olmadığı ise Guinness yetkilileri kadar tespit edilmeye çalışılıyor. Bu ünvan daha önce, 15 Eylül 2017’de 117 yaşındayken hayatını kaybeden Jamaikalı Violet Moss-Brown’ın elindeydi.

“Ayaklarım dıştan bir problemim yok. Eskisi gibi yürüyemiyorum” diyen Blom’un ünü yaşadığı bölgeye de yayılmış durumda. Politikacılar ziyaretine geliyor, mahallesindeki marketlerden hediyeler yollanıyor.

Güney Afrika’nın Doğu Londra kentinde 8 Mayıs 1904’te dünyaya geldiği kayıtlı Fredie Blom’un doğum kayıtları Güney Afrikalı yetkililer kadar da resmi olarak işleme konulmuş.

Peki 114 yaşındaki Blom nelerle besleniyor?
48 yıldır Blom ile evli 85 yaşındaki Janetta, eşinin “her yemekte et istediğini fakat bolca da sebze tükettiğini” anlatıyor.

Eşine tarafından, Blom halen kendi yıkanıp kendisi giyinebiliyor fakat sadece ayakkabılarını giymekte zorlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.