AIDS kan tahlilinde anlaşılır mı?

AIDS kan tahlilinde anlaşılır mı?

AIDS hastalığı kan tahlili sonucunda anlaşılır mı, kan tahlilinde aids anlaşılır mı, aids kan tahlili ile belli olur mu, kan testiyle aids anlaşılır mı, normal kan testinde aids belli olur…

AIDS hastalığı kan tahlili sonucunda anlaşılır mı, kan tahlilinde aids anlaşılır mı, aids kan tahlili ile belli olur mu, kan testiyle aids anlaşılır mı, normal kan testinde aids belli olur mu birçok kişi bu soruların yanıtı merak etmektedir.

Kızılay kurumuna verilen kanların ve şüpheli durumlarda kişilerin AIDS gibi bulaşıcı hastalıkları bulunup bulunmadığı alınan kanların analizi sonucunda öğrenilmektedir. Alınan kanlar ELISA, IFA ve Western Blot testleri sayesinde analiz edilir ve kişinin kanında HİV virüsü bulunup bulunmadığı anlaşılır. Günümüzde AIDS testi için en çok kan örneklerinde yapılan ELISA (Enzim-linked immunosorbent assay) testidir.

ELISA, IFA ve Western Blot testleri çok duyarlıdır. Özellikle de ELISA testi hemen herkeste virüsü belirleyebiliyor. Ancak bazı romatoid artrit ya da diğer bazı faktörlerin varlığında yanlış sonuçlarda elde edilmektedir. ELISA testi pozitif sonuç verirse, sonuçtan kesin emin olmak için Western biot testi uygulanır. Bu teste pozitif sonuç verirse AIDS hastalığı kesin olarak teşhis edilmiş olur. Pozitif sonuçların Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi zorunlu kılınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.