implant tedavisi

İmplant Tedavisi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İmplant, yerinde olmayan ya da işlevini yerine getiremeyen dişlerin, eski işlevini kazanabilmesi amacıyla çene kemiği üzerine yerleştirilen yapay diş köküne denir. Diğer birçok tedavi şekline göre implant tedavi, daha güvenli ve daha işlevseldir. Kaplama, köprü gibi diş tedavilerine göre daha ağrısız ve daha doğal olan bu yöntem tedavi sonrası fonksiyonel bozuklukların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

implant tedavisi İmplant tedavisi yeteri kadar güvenli ve iyi sonuçlar vermektedir. Yapay kök yardımıyla oluşturulan bölge zamanla doğal bir dönüşüm geçirmektedir. Köprü tedavilerinde olanın aksine implant tedavisinde diğer dişler zarar görmemektedir. Eksik ve işlevini yerine getiremeyen dişler tedavi edilirken diğer dişlerde bu sayede korunmuş olur. Diğer birçok protez yöntemine göre daha uzun ömürlü ve daha sağlıklıdır.

İmplant tedavisinde birkaç farklı yöntem uygulanıyor olsa da en sık uygulanan yöntem vida şeklinde olanlarıdır. İmplant dental tedavi, çok iyi sonuçlar veriyor olsa da henüz yeterince uzun ömürlü değildir. Her ne kadar birçok uzman bu konuda aksi bir görüş belirtse de şuan ki uygulamalar içerisinde net bir sonuca ulaşılabilmiş değil. Yinede diğer tedavi yöntemleri göz önüne alındığında, bu tedavi şekli daha iyi sonuçlar verecektir. İmplant tedavilerinde her diş yapısına uygun bir tedavi şekli oluşturulabilir. Hastanın ağız yapısı ve kemik gelişimi de bu konuda önemlidir. Tedavi sırasında hastanın iyi bir kemik gelişimine sahip olması, tedavinin daha başarılı sonuçlanması açısından önemlidir. Yeterli kemik gelişimine sahip olmayan bireylerde bu yöntem tavsiye edilmemektedir.

Genellikle tedavi öncesinde birçok hastanın en sık sorduğu ve en çok kaygılandığı durumlardan bir tanesi ağrı ve acıların yoğun olup olmayacağıdır. Genellikle, genel anestezi yöntemi ile uyuşturulan hastalarda çok nadir ağrı durumları ortaya çıkmaktadır. Tedavi sonrasında ise bir diş çekme işlemine göre daha az ağrı hissedebilirsiniz. Bu konuda hekiminiz uygun tedavi şeklini belirleyecektir.

İmplant tedavisinde, tedavi süresi ne kadar?

İmplant tedavilerinde tedavi süresi kişinin kemik yapısının uygunluğu ile belirlenmektedir. Hasta, sağlıklı bir kemik gelişimine sahipse, normal süre içerisinde 2. Ayın sonunda tedavi sonuca ulaştırılmaktadır. Yapay köklerin takılması ise ortalama 10dk gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Tedavi süresi içerisinde dişlerin yerine geçici ancak hafif protezlerin takılması normaldir. Köklerin tam uyumu sağlayabilmesi adına önemli olan bu durum, sizin normal işlevlerinizi tamamlamanıza engel olmayacaktır. Bu tarz bir diş yapısı oluşturulduktan sonra daha önce düşülen hatalara düşmemek için dişlerde temizlik şarttır. Tedavi sonrasında hekiminiz size uygun temizlik şeklini belirleyecektir. Geçici protezler ise tedavi süresi boyunca size eşlik edecektir. Bu dişler hekiminiz ya da sizin tarafınızdan çıkarılabilir özelliklere sahip olarak takılabilir.

İmplant tedavisinde yapay köklerin uyumu

Yukarıda en sık uygulanan yöntemlerden birisi olan vida yöntemi hakkında bilgi vermiştik. Bu yöntem içerisinde nadir de olsa ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi yapay köklerin kemikler ile uyuşum sağlayamamasıdır. Bu gibi durumlarda takılan implant kökler yerine yenileri takılabilir ancak tedavi ilkine göre daha uzun bir sürede tamamlanmaktadır. İmplant tedavileri, ülke şartlarına göre ülkemizde pahalı bir tedavi şekli olarak görülse de, sonuçları itibariyle diğer yöntemlere göre daha başarılı olmaktadır. Bu nedenle bütçenize uygun bir yöntem belirleyebilirsiniz.

İmplant tedavisinin avantajlarını ve dezavantajlarını sıralamak gerekirse;

Tedavinin dezavantajları arasında;

1)  Diğer diş tedavi yöntemlerine göre daha maliyetli oluşu

2) Sağlıklı bir diş yapısına göre daha çok ve sık temizlik gerektiriyor olması dezavantajlarından bazıları olarak görülebilir.

Tedavinin avantajları incelendiğinde;

1)  Eskiye oranla daha iyi ve mutlu edici bir görünüme sahip olabilirsiniz.

2)  Yiyecek ve içeceklerde yaşanan sorunlar ve çiğneme problemleri tamamen ortadan kalkacaktır.

3) Tedavi öncesinde bozuk diş yapısına bağlı olarak ortaya çıkan sosyal sorunlar, tedavi sonrası tamamen ortadan kalkacaktır.

4)  Beslenme alışkanlıklarınız eskiye oranla daha sağlıklı hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.