İç organlarımız ve görevleri nelerdir?

İç organlarımız ve görevleri nelerdir

Organ Nedir?
Canlı bir vücuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir bütün oluşturduğu, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vücut bölümüne organ denir.
İnsan vücudunda pek çok organ ve bu organların birleşmesiyle oluşan organ sistemleri mevcuttur. Vücudumuzdaki organlardan bir kısmını “iç organlar” olarak sınıflandırmak mümkündür ve bazı durumlarda da bu ayırımı yapmak gereklidir.
Göz, kulak, kol ve bacaklar da birer organdır. Bununla birlikte, iç organlar, gövdenin içinde olan organlara denir. İç organlarımız göğüs kafesi ve karın boşluğunda yer alır.
Akciğer ve kalp hayati açısında en önemli organlarımızın başında gelmektedir ve bu organlar göğüs kafesi ile çervelenmiştir. Mide, böbrek ve bağırsaklar gibi diğer iç organlar ise karın boşluğu dediğimiz, göğüs kafesi ile bel arasındaki bölgede yer alır.
İç Organlarımız:
Soluk borusu, yemek borusu, akciğerler, kalp, mide, karaciğer, safra kesesi, oniki parmak bağırsağı, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, dalak, böbrek, apandisitten oluşur.
İç organlarımız dışarıdan gözle görülemediği için bu organlarda meydana gelen hastalık, yaralanma ya da kanamalarda teşhis için bazı teknikler kullanmak gerekir. Özellikle, kaza sonrası kazazedelerde bir iç kanama olabileceği de düşünülerek daha dikkatli hareket edilmelidir.

One Reply to “İç organlarımız ve görevleri nelerdir?”

  1. Arkadaşlar bana çok acil vücut iç organlarımızla ilgili resim gerekiyor. (Kalp, Akciğer, Karaciğer, Böbrek, Yemek Borusu, Soluk Borusu, Mide, İnce Bağırsak, Kalın Bağırsak) oluşması gerekmekte.

    Şimdiden teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.